Нова редакція ст. 320 ККУ з Коментарями.
1. Порушення встановлених правил посіву або вирощування снотворного маку чи конопель, а також порушення правил виробництва, виготовлення, зберігання, обліку, відпуску, розподілу, торгівлі, перевезення, пересилання чи використання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, призначених для виробництва чи виготовлення цих засобів чи речовин, –
караються штрафом до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до чотирьох років, або позбавленням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
2. Ті самі дії, вчинені повторно, або якщо вони спричинили нестачу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів у великих розмірах, або призвели до викрадення, привласнення, вимагання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів або заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовою особою своїм службовим становищем, –
караються штрафом від сімдесяти до ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк від трьох до шести місяців, або позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Коментар до ст. 320 КК України
1. Порядок і правила обігу в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів встановлені Законом від 15 лютого 1995 р. «Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів». Законом визначені організації, установи і підприємства, яким видається дозвіл на посів, вирощування снотворного маку чи конопель, на виготовлення, зберігання, відпуск, розподіл, торгівлю й перевезення наркотичних засобів і психотропних речовин.
2. Порушення цих правил і вчинення операцій, зазначених у ч. 1 ст. 320 КК без дозволу Комітету з контролю за наркотиками утворює об’єктивну сторону цього злочину.
3. Порушення правил обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів вчинене повторно, або якщо воно спричинило нестачу їх у великих розмірах чи призвело до їх викрадення, визнається кваліфікованим і кваліфікується за ч. 2 ст. 320 КК.
4. Порушення правил може бути умисним і необережним.
5. Відповідальність за порушення правил обігу наркотиків настає з шістнадцяти років.
Інший коментар до статті 320 Кримінального кодексу України
1. Порядок посіву та вирощування снотворного маку чи коноплі, виготовлення, зберігання, обліку, відпуску, розподілу, торгівлі, перевезення, пересилання чи використання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів регламентує Положення “Про порядок здійснення діяльності у сфері обігу…”, затверджене постановою КМУ від 3 січня 1996 р. № 6, а також відомчі нормативні акти, зокрема:
– “Порядок обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів в державних і комунальних закладах охорони здоров’я України”, затверджений наказом МОЗ України від 18 грудня 1997 р. № 356;
– Інструкція “Про порядок виробництва, зберігання, перевезення і реалізації прекурсорів”, затверджена наказом Міністерства промисловості України від 19 червня 1997 р. № 104;
– Інструкція “Про порядок придбання сировини, що містить наркотичні і психотропні речовини, прекурсорів, виробництва наркотичних і психотропних засобів, здійснення їх обліку, зберігання, перевезення, пересилання і збуту”, затверджена наказом Комітету медичної та мікробіологічної промисловості України від 2 квітня 1999 р. № 41;
– “Порядок розпорядження медикаментами, наркотичними засобами, прекурсорами, психотропними речовинами та іншими хімічними сполуками, що переходять у власність держави”, затверджений спільним наказом МОЗ, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, Держкоммедмікробіопром України, Держдепартаменту ветеринарної медицини України від 26 січня 1999 р. № 13/24/13/4;
– “Порядок провадження діяльності, пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у лікувально-профілактичних закладах та установах”, затверджений постановою КМУ від 7 лютого 2001 р. № 106 (із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ від 24 липня 2003 р. № 1146) тощо;
– “Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з культивування та використання рослин, що містять наркотичні засоби для промислових цілей”, затверджені спільним наказом Держкомітету України з питань регуляторної політики та підприємництва і Міністерства аграрної політики України від 21 червня 2001 р. № 92/173;
– “Порядок контролю за додержанням ліцензійних умов провадження господарської діяльності з культивування та використання рослин, що містять наркотичні засоби, для промислових цілей”, затверджений спільним наказом Держкомітету України з питань регуляторної політики та підприємництва і Міністерства аграрної політики України від 18 вересня 2001 р. № 100/343.
Порушення вимог, які передбачені наведеними відомчими нормативними актами, тягне за собою відповідальність за ст.320.
Таким чином, диспозиція цієї статті – бланкетна і для визначення, які саме протиправні діяння були скоєні, необхідно звернутися до правил, що регламентують законний порядок обігу згаданих засобів та речовин.
2. Об’єктом злочину є відносини у сфері охорони здоров’я, що забезпечують порядок виробництва і використання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів, які знаходяться у законному обігу.
3. Об’єктивна сторона злочину полягає у порушенні встановлених правил особою, яка згідно зі своїм службовим становищем відповідає за порядок вирощування снотворного маку або конопель, виробництва, виготовлення, придбання, зберігання, відпуску, перевезення або пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин чи прекурсорів на законних підставах.
Порушення правил може проявлятися як у дії, так і в бездіяльності.
4. З суб’єктивної сторони злочин може вчинятися як умисно, так і необережно. Умисел може бути як прямим, так і непрямим. Необережність можлива у формі як злочинної самовпевненості, так і в формі злочинної недбалості.
Мотиви порушення правил для кваліфікації діяння за ст.320 значення не мають.
5. Кваліфікуючими ознаками ст.320 є повторність і порушення встановлених правил, які призвели до викрадення наркотичних засобів, психотропних речовин чи прекурсорів або до їх нестачі у великих розмірах. Повторність – це порушення правил хоча б удруге за умови, що не збіг строк притягнення до кримінальної відповідальності за перше діяння і судимість не знята і не погашена, якщо особа була раніше судима за такий же злочин.
6. Суб’єкт злочину – спеціальний. Це особи, які в силу свого службового чи професійного становища зобов’язані дотримуватись встановлених правил посіву і вирощування снотворного маку чи конопель, виробництва, виготовлення, придбання, обліку, зберігання, розподілу, відпуску, перевезення, пересилання, продажу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Якщо ж службова особа поряд з умисним порушенням правил вчиняє і службовий злочин, її діяння кваліфікуються за сукупністю злочинів, передбачених ст.320, 364, 367 чи 368.