Нова редакція ст. 250 ККУ з Коментарями.

Проведення вибухових робіт з порушенням правил охорони рибних запасів або диких водних тварин –

карається штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

Коментар до ст. 250 КК України

1. Діяння, передбачене ст. 250 КК, руйнує навколишнє середовище, і рибні запаси як його частину.

2. Вибухові роботи в річках, озерах та інших водоймищах можуть проводитися лише з дозволу органів рибоохорони.

3. Проведення вибухових робіт без належного дозволу утворює склад злочину незалежно від заподіяння шкоди рибним запасам.

4. Незаконне проведення вибухових робіт може бути вчинено умисно і необережно. Вчинення вибуху у водоймищі з метою вилову риби кваліфікується як незаконне зайняття рибним промислом за відповідною частиною ст. 249 КК.

5. Відповідальність за діяння, передбачене ст. 250 КК, настає з шістнадцяти років.

Інший коментар до статті 250 Кримінального кодексу України

1. Суспільна небезпека злочину полягає в тому, що внаслідок його вчинення може завдаватися значна шкода рибним запасам або водним тваринам, які є частиною національного багатства України.

2. Об’єктом злочину є встановлений порядок проведення вибухових робіт, спрямований на охорону рибних запасів або деяких водних тварин.

3. Предмет злочину – риба та деякі водні тварини, що перебувають у стані природної волі. Про поняття риб і водних тварин див. п.2 коментаря до ст.249.

Рибні запаси – це кількість живої риби – об’єкта рибного господарства, – яка утримується у водних об’єктах з метою одержання різних видів харчової, кормової, технічної та медичної продукції, а також створення умов для задоволення матеріальних, рекреаційних та оздоровчих потреб населення.

4. Об’єктивна сторона злочину полягає у проведенні вибухових робіт з порушенням правил охорони рибних запасів або деяких водних тварин.

Вибуховими роботами є діяльність, пов’язана з використанням вибухових матеріалів (речовин) у промислових цілях. Про поняття вибухових матеріалів (речовин) див. коментар до ст.262.

Згідно з ч.2 ст.26 Гірничого закону України вибухові (підривні) роботи проводяться за спеціальними проектами із зазначеними параметрами буропідривного комплексу та в суворій відповідності з єдиними правилами безпеки при підривних роботах. Вимоги щодо здійснення вибухових робіт у рибогосподарських водоймах містяться у Правилах використання водойм, наданих колгоспам, радгоспам та іншим сільськогосподарським підприємствам і організаціям, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР від 23 березня 1959 р. № 402 в редакції від 21 червня 1983 р. № 275.

Вибухові роботи (зокрема, пов’язані з будівництвом, поглибленням дна, видобуванням корисних копалин (крім піску, гальки і гравію в руслах малих та гірських річок), прокладанням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій) на землях водного фонду, в тому числі на прибережних захисних смугах, земельних ділянках дна річок, озер, водосховищ, морів та інших водних об’єктів можуть проводитися лише за умови отримання дозволу (див. п.2 Положення про порядок видачі дозволу на будівельні, днопоглиблювальні і вибухові роботи, видобування піску, гравію, прокладання кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду, затвердженого наказом Державного комітету України по водному господарству від 29 лютого 1996 р. № 29).

У свою чергу такий дозвіл видається органами водного господарства за погодженням з:

– місцевими органами виконавчої влади, державними органами охорони навколишнього природного середовища, геології, земельних ресурсів, відповідними водокористувачами, власниками землі і землекористувачами – у всіх випадках;

– відповідними органами Мінрибгоспу – при проведенні робіт на рибогосподарських водоймах;

– відповідними органами Мінтрансу – при проведенні робіт на судноплавних водних шляхах;

– Держкомгідрометом України і його органами на місцях – при проведенні робіт в охоронних зонах гідрометеорологічних станцій;

– відповідними органами Міністерства охорони здоров’я – при проведенні робіт у зонах, призначених для задоволення питних, побутових та інших потреб населення та віднесених до категорії лікувальних, а також у межах зон санітарної охорони курортів та джерел централізованого водопостачання. Якщо вибухові роботи проводяться на водних об’єктах загальнодержавного значення, то відповідний дозвіл видають басейнові водогосподарські об’єднання, а на водних об’єктах місцевого значення – облводгоспи.

Також слід мати на увазі, що вибухові роботи виконуються заявником після здійснення заходів щодо попередження небезпечних екзогенних геологічних процесів (зсувів ґрунту, обвалів берегів тощо). А проведення вибухових робіт під час льодоходу чи здійснення протиповеневих та протипаводкових заходів дозволяється після погодження з державними органами охорони навколишнього природного середовища та водного господарства.

Видача дозволу на проведення робіт на землях водного фонду здійснюється за умови виконання водоохоронних заходів, що передбачають недопущення:

– порушення стійкості прибережних схилів (берегообвалення, ерозійні, зсувні процеси, осідання);

– утворення зосереджених будь-яких забруднюючих речовин, сміття, дерев, кущів від вирубок на будівельних майданчиках та трасах;

– створення навіть тимчасових перетинів водних потоків;

– перекриття вільної течії води через водопропускні споруди різних типів та прольоти мостів;

– затоплення та підтоплення прибережних територій (див. пп.3, 4, 8 та 10 зазначеного Положення про порядок видачі дозволу на будівельні, днопоглиблювальні і вибухові роботи, видобування піску, гравію, прокладання кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду).

Згідно з підпунктом 9.14.7 п.9 Правил промислового рибальства в рибогосподарських водних об’єктах України, затверджених наказом Державного комітету рибного господарства України від 18 березня 1999 р. № 33, забороняється здійснювати вибухові роботи в рибогосподарських водних об’єктах без погодження з державними органами рибоохорони, за винятком проведення невідкладних днопоглиблювальних робіт для підтримки судноплавства на обмілілих ділянках річок. Про проведення вибухових робіт у зазначених випадках потрібно негайно повідомити в державні органи рибоохорони.

5. Склад даного злочину є формальним, тому злочин вважається закінченим з моменту проведення вибухових робіт з порушенням правил охорони рибних запасів або диких водних тварин.

6. Суб’єктивна сторона злочину характеризується умисною або необережною формою вини.

7. Суб’єктом злочину є фізична осудна особа, якій на момент вчинення злочину виповнилося 16 років.

8. Проведення вибухових робіт з порушенням правил охорони рибних запасів або диких водних тварин, якими 1) була створена загроза загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків, 2) було заподіяно шкоду здоров’ю потерпілого або 3) було спричинено загибель людей або інші тяжкі наслідки, кваліфікується за сукупністю злочинів, передбачених ст.250 та (у перших двох випадках) ч.1 ст.272 або (у третьому випадку) ч.2 ст.272.