Нова редакція ст. 58 ККУ з Коментарями.

1. Покарання у виді службового обмеження застосовується до засуджених військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на строк від шести місяців до двох років у випадках, передбачених цим Кодексом, а також у випадках, коли суд, враховуючи обставини справи та особу засудженого, вважатиме за можливе замість обмеження волі чи позбавлення волі на строк не більше двох років призначити службове обмеження на той самий строк.

2. Із суми грошового забезпечення засудженого до службового обмеження провадиться відрахування в доход держави у розмірі, встановленому вироком суду, в межах від десяти до двадцяти відсотків. Під час відбування цього покарання засуджений не може бути підвищений за посадою, у військовому званні, а строк покарання не зараховується йому в строк вислуги років для присвоєння чергового військового звання.

Коментар до ст. 58 КК України

1. Службове обмеження як міра кримінального покарання застосовується лише до засуджених військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) замість обмеження волі чи позбавлення волі, чи позбавлення волі і призначення на строк не більше двох років і не менше ніж на шість місяців.

2. Карою службового обмеження є:

а) відрахування в доход держави від десяти до двадцяти відсотків грошового забезпечення засудженого на посаді;

б) мораторій на підвищення засудженого на посаді;

в) мораторій на присвоєння наступного військового звання;

г) строк покарання не зараховується засудженому у строк вислуги для присвоєння чергового військового звання.

3. Згідно з п. 4 ст. 89 КК після закінчення строку службового обмеження, військовослужбовець визнається таким, що не має судимості.

Інший коментар до статті 58 Кримінального кодексу України

1. Службове обмеження для військовослужбовців полягає в тому, що засуджені до цього виду покарання протягом встановленого судом строку обмеження (від шести місяців до двох років) не можуть бути підвищені за посадою і у військовому званні. Крім того, визначений судом строк покарання яе зараховується військовослужбовцю до строку вислуги років для присвоєння чергового військового звання.

Наприклад, Законом України “Про загальний військовий обов’язок і військову службу” від 25 березня 1992 р. передбачено, що чергове військове звання “майор” може бути присвоєно офіцеру через три роки після присвоєння йому військового звання “капітан”.

Якщо ж ПІАДІТ одержання військового звання “капітан” офі* цер за скоєний злочин буде засуджений судом до службового обмеження строком на один рік, то чергове військове звання “майор” йому може бути присвоєно тільки через чотири роки після присвоєння звання “капітан”.

Слід мати на увазі, що строк службового обмеження, визначений судом для військовослужбовця, ае впливає на загальну вислугу років для одержання пенсії у встановленому законом порядку, у встановлені строки.

2. Засуджений до службового обмеження військовослужбовець зазнає певних суттєвих обмежень: із суми його грошового забезпечення утримується (відраховується) в доход держави від 10 до 20%.

3. Службове обмеження для військовослужбовців може застосовуватися тільки у випадках, передбачених санкціями відповідних статей роад. XIX Особливої частини чинного Кодексу. Наприклад: ч. 1 ст. 403 (невиконаная наказу); ч. 1 ст. 404 (опір начальникові або примушування його до порушення службових обов’язків); ч. 1 ст. 411 (умисне знищення або пошкодження військового майна) та ін.

Слід мати на увазі, що службове обмеження для військовослужбовців може бути застосовано судом замість обмеження волі або позбавлення волі на адекватний строк, якщо суд вважатиме це доцільним, виходячи з обставин справа і особистості засудженого.

Службове обмеження для військовослужбовців не може застосовуватися до військовослужбовців строкової служби.

У цілому за своєю суттю службове обмеження для військовослужбовців може розглядатися в якості своєрідних виправних робіт для цієї категорії осіб у разі притягнення їх до кримінальної відповідальності.