Нова редакція ст. 442 ККУ з Коментарями.
1. Геноцид, тобто діяння, умисно вчинене з метою повного або часткового знищення будь-якої національної, етнічної, расової чи релігійної групи шляхом позбавлення життя членів такої групи чи заподіяння їм тяжких тілесних ушкоджень, створення для групи життєвих умов, розрахованих на повне чи часткове її фізичне знищення, скорочення дітонародження чи запобігання йому в такій групі або шляхом насильницької передачі дітей з однієї групи в іншу, –
карається позбавленням волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років або довічним позбавленням волі.
2. Публічні заклики до геноциду, а також виготовлення матеріалів із закликами до геноциду з метою їх розповсюдження або розповсюдження таких матеріалів –
караються арештом на строк до шести місяців або позбавленням волі на строк до п’яти років.
Коментар до ст. 442 КК України
1. У 1948 році Організація Об’єднаних Націй визнала геноцид міжнародним злочином. Міжнародна конвенція 1948 року «Про попередження злочину геноциду і покарання за нього» визначила поняття геноциду. У ст. 5 статуту Міжнародного трибуналу визначені головні ознаки геноциду,: а) вбивства, б) знищення, в) поневолення, г) тортури, д) зґвалтування, е) переслідування за політичними, расовими чи релігійними мотивами.
Стаття 5 Міжнародної конвенції «Про попередження злочину геноциду і покарання за нього» визначає геноцид як дії, що вчинюються з метою знищення повністю або частково якої-небудь національної чи релігійної групи як такої, у тому числі вбивства членів такої групи, заподіяння їм тяжких тілесних ушкоджень, умисне створення життєвих умов, розрахованих на її повне або часткове фізичне знищення, насильницьку передачу дітей із однієї групи людей в іншу, а також заходи щодо попередження народження дітей у такій групі. Двадцяте століття багате на приклади геноциду: знищення вірмен турками у 1915 році, знищення українських селян у 30-х роках, знищення німцями євреїв у 1940—1944 рр., знищення кількох мільйонів людей у Кампучії та деякі інші.
2. Частина 1 ст. 442 КК наводить повну редакцію поняття геноциду, визначеного міжнародною конвенцією 1948 року. Склад злочину утворює одне із зазначених у ч. 1 ст. 442 КК діянь:
а) вбивство чи заподіяння тяжких тілесних ушкоджень;
б) створення умов, розрахованих на повне чи часткове знищення потерпілих;
в) скорочення дітонародження;
г) насильницьке відібрання дітей.
3. Потерпілими від геноциду можуть бути будь-які національні, етнічні, расові чи релігійні групи або їх представники.
4. Частина 2 ст. 442 КК передбачає відповідальність за публічні заклики до геноциду, а також за виготовлення матеріалів (книг, кіно, вщеопродукції, статей, гасел тощо) із закликами до геноциду з метою їх розповсюдження або за розповсюдження таких матеріалів будь-яким способом (у пресі та у всіх інших засобах масової інформації, всіма можливими способами збуту, реалізації).
5. Геноцид повністю охоплює вбивства і заподіяння тяжких тілесних ушкоджень. Тому кваліфікувати геноцид додатково за ст. 115, чи 121 КК не потрібно.
6. Геноцид вчинюється умисно з метою фізичного знищення певної, расової чи релігійної групи.
7. Відповідальними за геноцид є всі осудні особи, які досягли віку шістнадцяти років.