Нова редакція ст. 441 ККУ з Коментарями.

Масове знищення рослинного або тваринного світу, отруєння атмосфери або водних ресурсів, а також вчинення інших дій, що можуть спричинити екологічну катастрофу, –

караються позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років.

Коментар до ст. 441 КК України

1. У травні 1977 року була підписана Міжнародна конвенція про заборону воєнного чи будь-якого іншого ворожого використання засобів знищення природного се-, редовища. Конвенцією визнається знищення рослинного чи тваринного світу міжнародним злочином. У сучасних умовах науково-технічного прогресу, коли людство накопичило величезну кількість гербіцидів, хімічних, біологічних та інших речовин, а у надрах деяких воєнних відомств і приватних корпорацій виробляється і створена зброя, за допомогою якої у стислі строки може бути створена смертельна суміш, що знищить все живе навкруги, тому екоцид є надзвичайно небезпечним міжнародним злочином.

2. Стаття 441 КК передбачає відповідальність за:

а) масове знищення рослинного чи тваринного світу, тобто знищення всього живого на значних територіях;

б) отруєння атмосфери чи водних ресурсів, озер, ставків тощо;

в) вчинення інших дій, які могли спричинити екологічну катастрофу — призвести до знищення об’єктів рослинного світу, водних об’єктів, отруєння атмосфери у великих розмірах, із заподіянням великої матеріальної шкоди на великих площах, із знищенням унікальних та рідкісних об’єктів природи, що занесені до Червоної книги України, а також до масових захворювань людей, тварин тощо.

3. Екоцид вважається закінченим злочином з моменту знищення рослинного чи тваринного світу або з моменту отруєння атмосфери, з моменту вчинення дій, які могли призвести до екологічної катастрофи.

4. Екоцид вчинюється умисно. Оскільки екоцид визнаний злочином у міжнародному праві, то він вчинюється ворожою державою з метою спричинити шкоду своєму супротивнику. Вчинення екоциду з антиукраїнською метою, кваліфікується за ст. 113 КК як диверсія.

5. Відповідальними за екоцид є всі осудні особи, як військові, так і цивільні, які досягли віку шістнадцяти років.