Нова редакція ст. 392 ККУ з Коментарями.

Тероризування у установах виконання покарань засуджених або напад на адміністрацію, а також організація з цією метою організованої групи або активна участь у такій групі, вчинені особами, які відбувають покарання у виді позбавлення волі чи у виді обмеження волі, –

караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

Коментар до ст. 392 КК України

1. Тероризування засуджених посягає на діяльність виправно-трудових установ, життя й здоров’я засуджених.

2. Об’єктивна сторона цього злочину проявляється в чотирьох формах:

— тероризування засуджених, які стали виправлятися, з метою їх залякування і перешкоджання їх перевихованню;

— напад на адміністрацію виправно-трудової установи з метою паралізувати її діяльність;

— створення злочинного угруповання з метою нападу на адміністрацію виправно-трудової установи;

— активна участь у такому злочинному угрупованні.

3. Суспільно-юридична сутність цього злочину полягає в тероризуванні засуджених і нападах на адміністрацію з метою перешкодити адміністрації виправно-трудової установи виконувати свої обов’язки і примусити засуджених, які стали виправлятися, відмовитися від сумлінного дотримання вимог режиму відбування покарання, сумлінного ставлення до праці, до виконання громадських обов’язків по підтриманню в установі дисципліни й порядку. Вчинення певних діянь відносно засуджених або представників адміністрації на ґрунті особистих неприязних стосунків не утворює складу злочину, передбаченого ст. 392 КК. Такі дії кваліфікуються як злочини проти особи.

4. Злочинне угруповання, створене у виправно-трудовій установі з метою нападу на її адміністрацію, відрізняється від банди лише однією ознакою — відсутністю зброї. Якщо злочинне угруповання володіє зброєю (хоча б один із його членів), то таке угруповання є бандою, і дії його членів кваліфікуються за ст. 257 КК.

5. Якщо напад, вчинений злочинним угрупованням, був поєднаний із вбивством чи з захопленням заручників, то вчинене утворює сукупність злочинів, передбачених ст. 392, ст. 115 або ст. 147 КК.

6. Тероризування засуджених і напади на адміністрацію виправно-трудової установи вчинюються умисно, умисел прямий, оскільки винні особи діють з метою паралізувати діяльність цієї установи.

7. Відповідальність за дії, що дезорганізують роботу виправних установ, настає з шістнадцяти років.