Нова редакція ст. 384 ККУ з Коментарями.
1. Завідомо неправдиве показання свідка, потерпілого, завідомо неправдивий висновок експерта, спеціаліста, складені для надання або надані органу, що здійснює досудове розслідування, виконавче провадження, суду, Вищій раді правосуддя, тимчасовій слідчій чи спеціальній тимчасовій слідчій комісії Верховної Ради України, подання завідомо недостовірних або підроблених доказів, завідомо неправдивий звіт оцінювача про оцінку майна, а також завідомо неправильний переклад, зроблений перекладачем у таких самих випадках, –
караються виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.
2. Ті самі дії, поєднані з обвинуваченням у тяжкому чи особливо тяжкому злочині, або зі штучним створенням доказів обвинувачення чи захисту, а також вчинені з корисливих мотивів, –
караються виправними роботами на строк до двох років або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.
Коментар до ст. 384 КК України
1. Неправдиві показання свідків чи потерпілих, а також неправдивий висновок експерта чи неправдивий переклад перекладача посягають на правосуддя, чинять перешкоди його здійсненню.
2. Про відповідальність за дачу неправдивих показань у кримінальній справі попереджуються: свідки (ст. 167 КПК), потерпілі (ст. 171 КПК), експерт за дачу неправдивого висновку (ст. 196 КПК), перекладач — за неправдивий переклад (ст. 128 КПК). Порушення такого попередження утворює об’єктивну сторону злочину. Неправдивими визнаються показання (висновок, переклад), які не відповідають дійсним подіям, обставинам, які є перекрученням фактів.
3. Неправдиві показання поєднані з обвинуваченням у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого (ч. 4 і 5 ст. 12 КК України) злочину або зі штучним створенням доказів обвинувачення чи з корисливою метою, визнаються вчиненими при обтяжуючих обставинах.
4. Неправдивість показань (висновку, перекладу) встановлюється лише судом при проголошенні вироку. З цього моменту злочин визнається закінченим.
5. Неправдиві показання (висновки, переклади) вчинюються умисно. Помилки складу цього злочину не утворюють.
6. Суб’єктами злочину є особи, зазначені у ст. 384 КК, свідки, потерпілі, експерти, перекладачі. Підозрювані, обвинувачені і підсудні за завідомо неправдиві показання кримінальної відповідальності не несуть.