Нова редакція ст. 383 ККУ з Коментарями.
1. Завідомо неправдиве повідомлення суду, прокурору, слідчому, дізнавачу або органу досудового розслідування про вчинення кримінального правопорушення –
карається виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до двох років.
2. Ті самі дії, поєднані з обвинуваченням особи в тяжкому чи особливо тяжкому злочині або із штучним створенням доказів обвинувачення, а також вчинені з корисливих мотивів, –
караються обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.
Коментар до ст. 383 КК України
1. Неправдиве повідомлення про вчинення злочину посягає на правосуддя, оскільки на його підставі (ст. 94 КПК) порушується кримінальна справа, що може призвести до притягнення до відповідальності невинної особи, до судової помилки та інших шкідливих наслідків.
2. Неправдиве повідомлення може стосуватися особи, яка злочину не вчинила, чи особи, яка вчинила злочин, місця, часу або інших обставин вчиненого дійсно чи вигаданого діяння.
3. Злочин визнається вчиненим при обтяжуючих обставинах, якщо неправдиве повідомлення стосується повідомлення про вчинення тяжкого чи особливо тяжкого (ч. 4 і 5 ст. 12 КК України) злочину або він був учинений із штучним створенням доказів обвинувачення чи з корисливою метою.
4. Неправдиве повідомлення вчинюється умисно, незалежно від його мотивів — помсти, перешкодити викриттю справжнього злочину тощо.
5. Відповідальність за неправдиве повідомлення настає із шістнадцяти років.
6. Неправдивий донос є наклепом, поєднаним з обвинуваченням у вчиненні тяжкого злочину. Вчинюється цей злочин, головним чином, з метою порушити кримінальну справу, притягнути до кримінальної відповідальності невинного, а також зганьбити певну особу.