Нова редакція ст. 367 ККУ з Коментарями.

1. Службова недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов’язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб, –

карається штрафом від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

2. Те саме діяння, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, –

карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п’ятдесяти до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.

Коментар до ст. 367 КК України

1. Недбалістю чи халатністю називається невиконання або неналежне виконання посадовою особою своїх службових обов’язків через недбале чи несумлінне ставлення до них.

2. Невиконання або неналежне виконання службових обов’язків іншими особами, які не є посадовими, якщо їх службовими діями була заподіяна істотна шкода, у передбачених законом випадках кваліфікуються як злочини проти особи або проти власності.

Не підпадають під ознаки ст. 367 КК і випадки заподіяння потерпілим істотної шкоди внаслідок невиконання або неналежного виконання не посадових, а професійних обов’язків, наприклад, лікарем, адвокатом, педагогом. Посадова халатність — це недбале виконання юридичних обов’язків по службі. Діяння містить склад злочину лише у випадках, коли посадова особа не виконала своїх обов’язків або виконала їх неналежним чином і цим завдала істотної шкоди державній або громадській організації чи громадянинові.

3. При звинуваченні особи за ст. 367 КК повинні бути конкретно вказані ті дії, які посадова особа була зобов’язана вчинити, але цього обов’язку не виконала чи нена-лежно виконала. Діяння не може кваліфікуватися за ст. 367 КК, якщо дії, неналежне виконання яких завдало шкоди, не входили в коло обов’язків цієї посадової особи.

4. За ст. 367 КК діяння може кваліфікуватися лише за умови, що посадова особа могла виконати свої обов’язки, що у неї була можливість вчинити необхідні дії. Якщо посадова особа такої можливості не мала або коли вона була поставлена в такі умови, при яких не могла належним чином виконати свої службові обов’язки, незалежно від характеру причин, що не дали їй можливості виконати покладені на неї службові обов’язки, то вона не може відповідати за ст. 367 КК. Такими можуть бути будь-які поважні як об’єктивні, так і суб’єктивні обставини: відсутність спеціальних знань, низький рівень кваліфікації, покладання на посадову особу службових обов’язків у такому обсязі, що вона фізично не могла їх виконати, тяжка хвороба і т. ін.

5. Недбалість посадової особи може кваліфікуватися за ст. 367 КК лише у тих випадках, коли внаслідок недбалості була заподіяна істотна шкода державним, громадське

ким або приватним інтересам громадян. Якщо така шкода не була заподіяна, то в діях посадової особи складу злочину, передбаченого ст. 367 КК, немає.

6. Якщо посадовою халатністю були заподіяні тяжкі наслідки, то діяння кваліфікується за ч. 2 ст. 367 КК. Тяжкими у ч. 2 ст. 367 КК є такі самі наслідки, як і у ч. 2 ст. 364 та ч. 2 ст. 365 КК.

7. Стаття 367 КК містить загальну норму про відповідальність за посадову халатність. Окрім цієї загальної норми, у Кримінальному кодексі України є ще декілька спеціальних норм про відповідальність за посадову халатність. Такими є статті 271, 272, 273, 426 КК. При конкуренції цих норм з нормою ст. 367 КК діяння кваліфікується за цими спеціальними нормами.

8. Посадова халатність може бути вчинена необережно або умисно (коли посадова особа сподівається, що істотна шкода не настане, розраховує на свою вдачу, на щасливий випадок).

9. Відповідальність за посадову недбалість настає з шістнадцяти років.