Нова редакція ст. 339 ККУ з Коментарями.
Підняття Державного Прапора України на річковому або морському судні без права на цей Прапор –
карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.
Коментар до ст. 339 КК України
1. Згідно із Женевською конвенцією від 29 квітня 1959 р. про відкрите море, національна належність судна визначається прапором тієї держави, під яким воно плаває.
Тому всі морські судна у відкритому морі використовують прапор своєї держави.
2. Порушення цих міжнародних правил, тобто підняття Державного прапора України на річковому або на морському судні без відповідного дозволу, утворює склад злочину, передбаченого ст. 339 КК.
3. Відповідальність за незаконне підняття Державного прапора на судні настає з шістнадцяти років. Відповідальними можуть бути капітан судна, а також члени екіпажу.
Інший коментар до статті 339 Кримінального кодексу України
1. Об’єктом злочину є встановлений порядок використання Державного Прапора України на річкових або морських суднах.
У відповідності з Порядком ведення Державного суднового реєстру України та Суднової книги України, затвердженим постановою КМУ від 26 вересня 1997 р. № 1069, Державний Прапор України піднімається на річкових та морських суднах, які зареєстровані в Державному судновому реєстрі України або Судновій книзі України, після видачі свідоцтва про право плавання під цим Прапором, а також на суднах, що плавають під військово-морським Прапором України. Підстави і порядок одержання права на плавання під Державним Прапором України визначаються також Кодексом торговельного мореплавства України (ст.26-34).
Предметом злочину виступає Державний Прапор України (див. п.1 коментаря до ст.338).
2. Об’єктивна сторона злочину полягає у незаконному піднятті Державного Прапора України на річковому або морському судні, яке не має права на використання такого Прапора.
Підняття, у тому числі і незаконне, інших, крім Державного Прапора України, прапорів, що застосовуються на флоті, не охоплюється змістом ст.339.
3. Суб’єктивна сторона злочину характеризується умисною виною. При цьому мотиви і мета незаконного підняття Державного Прапора України на річковому або морському судні на кваліфікацію злочину не впливають.
4. Суб’єктом злочину є громадянин України, іноземний громадянин чи особа без громадянства, яким до вчинення злочину виповнилося 16 років.