Нова редакція ст. 316 ККУ з Коментарями.

1. Публічне або вчинене групою осіб незаконне вживання наркотичних засобів у місцях, що призначені для проведення навчальних, спортивних і культурних заходів, та в інших місцях масового перебування громадян –

карається обмеженням волі на строк до чотирьох років або позбавленням волі на строк до трьох років.

2. Ті самі дії, вчинені повторно або особою, яка раніше вчинила одне із кримінальних правопорушень, передбачених статтями 307, 310, 314, 315, 317, 318 цього Кодексу, –

караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Коментар до ст. 316 КК України

1. Відкритим або публічним визнається вживання наркотичних засобів у громадських місцях — школах, стадіонах, вокзалах, театрах, у громадському транспорті і т. ін.

2. Якщо такі незаконні дії були вчинені повторно, або особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених ст. 307, 310, 314, 315, 317 і 318 КК, то вчинене кваліфікується за ч. 2 ст. 315 КК.

3. Публічне незаконне вживання наркотичних засобів вчинюється умисно.

4. Відповідальність за публічне вживання наркотиків настає з шістнадцяти років.

Інший коментар до статті 316 Кримінального кодексу України

1. Підвищена небезпека діяння полягає не тільки в зухвалій демонстрації вживання наркотиків у місцях масового перебування громадян (в навчальних закладах, на стадіонах, спортивних майданчиках, дискотеках, пляжах, у парках тощо), а й у згубному впливі на оточуючих (особливо на неповнолітніх і молодь).

Згідно з диспозицією ч.1 ст.316 відповідальність може настати за два злочинних діяння: відкрите незаконне вживання наркотичних засобів у згаданих місцях, вчинене однією особою; вживання, вчинене групою осіб.

2. Об’єктом злочину є відносини у сфері охорони здоров’я, що забезпечують здоровий спосіб життя населення; предметом – наркотичні засоби. Це означає, що публічне вживання їх аналогів або психотропних речовин не визнається законодавцем кримінально караним діянням.

3. Об’єктивна сторона злочину першого діяння полягає в публічному вживанні наркотиків, тобто відкритому (очевидному) для всіх способі введення їх в організм (ін’єкції, куріння гашишу, вживання “креку”, опію тощо). Відповідальність настає незалежно від того, вживає наркотики публічно одна особа чи група осіб.

Незаконне вживання згаданих речовин групою осіб може бути і в місцях, де перебування інших осіб обмежено (наприклад, в туалетах загального користування, бесідках тощо). Для складу злочину необхідно, щоб групове вживання наркотиків вчинялось в навчальних, спортивних, культурних закладах та в інших місцях масового перебування людей. Під груповим вживанням наркотиків розуміється їх вживання двома та більше особами. При цьому не має значення послідовність і хід вживання.

4. З суб’єктивної сторони злочин характеризується прямим умислом.

5. Кваліфікуючими ознаками злочину є повторність незаконного публічного вживання наркотичних засобів, скоєння таких дій особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених ст.307, 310, 314, 315, 317 та 318.

6. Суб’єктом злочину є особа, що досягла 16-річного віку.