Нова редакція ст. 313 ККУ з Коментарями.

1. Викрадення, привласнення, вимагання обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, чи заволодіння ним шляхом шахрайства, а також незаконне виготовлення, придбання, зберігання, передача чи продаж іншим особам такого обладнання –

караються штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.

2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб або особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених статтями 306, 312, 314, 315, 317, 318 цього Кодексу, а також заволодіння обладнанням, призначеним для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем –

караються позбавленням волі на строк від двох до шести років.

3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони вчинені організованою групою або з метою виготовлення особливо небезпечних наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, розбій з метою викрадення обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, а також його вимагання, поєднане з насильством, небезпечним для життя і здоров’я, –

караються позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Коментар до ст. 313 КК України

1. Предметами діяння, передбаченого ст. 313 КК, є апарати, прилади (обладнання), призначені для виготовлення наркотичних засобів або психотропних речовин.

2. Об’єктивну сторону злочину утворюють: а) викрадення; б) привласнення; в) вимагання; г) заволодіння таким обладнанням обманом (шахрайство); д) інші незаконні дії з таким обладнанням — виготовлення, придбання, зберігання, продаж чи передача іншим особам для його використання.

3. Вчинення таких дій повторно, або групою осіб, чи особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених статтями 306, 312, 314, 315, 317, 318 КК або із використанням посадовою особою своїх посадових повноважень, кваліфікується за ч. 2 ст. 313 КК.

4. Таке ж діяння, вчинене організованою групою чи з метою виготовлення особливо небезпечних наркотичних засобів чи психотропних речовин, а також викрадення їх із застосуванням нападу з насильством (розбій) чи вимагання його із застосуванням насильства, небезпечного для життя і здоров’я потерпілого, кваліфікується за ч. З ст. 313 КК.

5. Діяння, передбачене ст. 313 КК, вчинюється умисно.

6. Відповідальність за розкрадання та інші дії щодо апаратів, призначених для виготовлення наркотиків, настає з шістнадцяти років.

Інший коментар до статті 313 Кримінального кодексу України

1. Підвищена небезпека діянь, передбачених цією статтею, полягає в тому, що винний стає власником обладнання, яке використовується для виготовлення напівсинтетичних чи синтетичних наркотиків та психотропів, зокрема й прекурсорів, що використовуються як вихідна сировина (список № 1 таблиці IV). Речовини, отримані у ході цих операцій, здебільшого становлять особливу небезпеку для осіб, що зловживають ними (наприклад, включені у таблицю I крек, “екстазі”, героїн тощо).

2. Об’єктом злочину є відносини у сфері охорони здоров’я з приводу виготовлення, придбання, зберігання, передачі чи продажу обладнання, призначеного для отримання згаданих засобів та речовин.

Предметом злочину є вказане обладнання, яким винні оснащують підпільні нарколабораторії. Оскільки в судовій практиці допускалися помилки при визначенні обладнання, призначеного для виготовлення зазначених речовин, як предмета злочину, передбаченого ст.313 КК, ПВСУ в п.12 постанови дав роз’яснення по цьому питанню. Під обладнанням варто розуміти апарати, пристрої, прилади, за допомогою яких ці засоби і речовини виготовляються (наприклад, конденсаційна труба, випарювач, генератор газу, прес, необхідні для виготовлення гашишу), або окремі вузли, деталі відповідного агрегату (наприклад, насос для відсмоктування фільтра при перегонці опію). При цьому ПВСУ відзначив, що використані для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин чи їхніх аналогів побутові предмети (кухонний посуд, кавомолка, м’ясорубка тощо) обладнанням, призначеним для цієї мети, за змістом закону не визнаються. Не відносяться до зазначеного обладнання і такі предмети медичного призначення, як шприци, стандартні флакони для розфасовки ліків, скляні відвідні трубки та ін. Таким чином, обладнання – це не будь-яке пристосування взагалі, а спеціальна технологічна апаратура, що забезпечує виготовлення напівсинтетичних і синтетичних наркотиків чи психотропів.

Узагальнення експертно-криміналістичної практики з даного питання показує, що як знаряддя здійснення незаконного виготовлення зазначених речовин використовується різна лабораторна техніка і посуд, зокрема:

– для екстракції – апарат, призначений для видалення з витяжки наркотичних чи психотропних речовин твердих тіл, і ділильні воронки;

– для фільтрації – воронки Бюхнера, воронки скляні, колби Бунзена, водоструминний насос, масляний насос, а також паперові, скляні і ватні фільтри;

– для охолодження – холодильники з водяним чи повітряним охолодженням, кристалізатори;

– для очищення – ротаційний випарювач з водоструминним чи масляним насосом, кристалізатори, ділильні воронки, пристосування для фільтрації і нагрівання;

– для синтетичних операцій – холодильники чи воронки з вітровим охолодженням, насадки скляні, перегінні колби, хлоркальцієві трубки, алонжі, термометри, колби конічні, круглодонні двогорлі, тригорлі і чотиригорлі, стакани хімічні скляні і порцелянові, прилади для нагрівання і перемішування.

Для перемішування вихідної сировини, з якої виготовляють напівсинтетичні чи синтетичні наркотики і психотропи, застосовуються мішалки механічні або електричні з підігрівом або без такого.

У процесі допоміжних операцій при виготовленні згаданих речовин використовуються:

– для зважування – ваги технічні, аналітичні і різновагові;

– для зберігання прекурсорів і реагентів – холодильники, ексікатори;

– для подрібнення твердих речовин – ступки, пестики.

3. Об’єктивна сторона злочину виявляється у діях, кожна з яких має самостійний характер, зокрема:

– заволодіння обладнанням, тобто будь-яка з форм протиправного вилучення (крадіжка, грабіж, шахрайство, привласнення, вимагання, зловживання службовим становищем тощо);

– виготовлення (у результаті складання з окремих частин технологічний агрегат стає придатним для використання із згаданою метою);

– придбання;

– зберігання;

– збут (передача чи продаж).

Момент закінчення злочину – це скоєння хоча б однієї з перелічених дій.

4. Суб’єктивна сторона злочину за ст.313 характеризується прямим умислом. При цьому винний усвідомлює призначеність обладнання для виготовлення згаданих засобів та речовин. Якщо винний шляхом збуту обладнання умисно сприяв особі в його виготовленні з метою збуту, скоєне потрібно кваліфікувати додатково за ст.27 та 307. У тих випадках, коли винний викрадає, придбаває чи зберігає обладнання з метою виготовлення наркотиків чи психотропів для збуту, скоєне повинно кваліфікуватися додатково як приготування до злочину, передбаченого ст.307.

5. Суб’єктом злочину є особа, що досягла 16-річного віку. Якщо винний при скоєнні злочину використовував своє службове становище, його дії кваліфікуються за ст.313, 364, 366 та 368, а за наявності мети використання обладнання для виготовлення наркотиків чи психотропів та їх реалізації – за ст.307.

6. У частині 2 ст.313 передбачені обтяжуючі ознаки злочину, зокрема:

– повторність;

– попередня змова групи осіб;

– вчинення особою, що раніше скоїла один із злочинів, передбачених ст.306, 312, 314, 315 та 317;

– заволодіння вказаним обладнанням шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем.

7. Частина 3 ст.313 передбачає особливо обтяжуючі вину обставини вчинення злочину:

– організованою групою;

– з метою виготовлення особливо небезпечних наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів;

– розбій з метою викрадення обладнання, призначеного для їх виготовлення;

– вимагання, поєднане з насильством, небезпечним для життя i здоров’я.

Вказані обтяжуючі та особливо обтяжуючі обставини аналогічні розглянутим у ст.308.