Нова редакція ст. 312 ККУ з Коментарями.

1. Викрадення, привласнення, вимагання прекурсорів або заволодіння ними шляхом шахрайства з метою подальшого збуту, а також їх збут для виробництва або виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів –

караються штрафом до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або із застосуванням насильства, що не є небезпечним для життя або здоров’я, чи з погрозою застосування такого насильства, або у великих розмірах, а також заволодіння прекурсорами шляхом зловживання службової особи своїм службовим становищем, –

караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені організованою групою або в особливо великих розмірах, розбій з метою викрадення прекурсорів, а також їх вимагання, поєднане з насильством, небезпечним для життя і здоров’я, –

караються позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Коментар до ст. 312 КК України

Діяння, передбачене ст. 312 КК, відрізняється від викрадання наркотичних засобів чи психотропних речовин (ст. 308 КК України) лише предметом — яким є прекурсори. За всіма іншими ознаками ці злочини тотожні.

Інший коментар до статті 312 Кримінального кодексу України

1. Підвищена небезпека діянь, передбачених цією статтею, полягає в тому, що винний стає власником обладнання, яке використовується для виготовлення напівсинтетичних чи синтетичних наркотиків та психотропів, зокрема й прекурсорів, що використовуються як вихідна сировина (список № 1 таблиці IV). Речовини, отримані у ході цих операцій, здебільшого становлять особливу небезпеку для осіб, що зловживають ними (наприклад, включені у таблицю I крек, “екстазі”, героїн тощо).

2. Об’єктом злочину є відносини у сфері охорони здоров’я з приводу виготовлення, придбання, зберігання, передачі чи продажу обладнання, призначеного для отримання згаданих засобів та речовин.

Предметом злочину є вказане обладнання, яким винні оснащують підпільні нарколабораторії. Оскільки в судовій практиці допускалися помилки при визначенні обладнання, призначеного для виготовлення зазначених речовин, як предмета злочину, передбаченого ст.313 КК, ПВСУ в п.12 постанови дав роз’яснення по цьому питанню. Під обладнанням варто розуміти апарати, пристрої, прилади, за допомогою яких ці засоби і речовини виготовляються (наприклад, конденсаційна труба, випарювач, генератор газу, прес, необхідні для виготовлення гашишу), або окремі вузли, деталі відповідного агрегату (наприклад, насос для відсмоктування фільтра при перегонці опію). При цьому ПВСУ відзначив, що використані для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин чи їхніх аналогів побутові предмети (кухонний посуд, кавомолка, м’ясорубка тощо) обладнанням, призначеним для цієї мети, за змістом закону не визнаються. Не відносяться до зазначеного обладнання і такі предмети медичного призначення, як шприци, стандартні флакони для розфасовки ліків, скляні відвідні трубки та ін. Таким чином, обладнання – це не будь-яке пристосування взагалі, а спеціальна технологічна апаратура, що забезпечує виготовлення напівсинтетичних і синтетичних наркотиків чи психотропів.

Узагальнення експертно-криміналістичної практики з даного питання показує, що як знаряддя здійснення незаконного виготовлення зазначених речовин використовується різна лабораторна техніка і посуд, зокрема:

– для екстракції застосовується апарат, призначений для видалення з витяжки наркотичних чи психотропних речовин твердих тіл, і ділильні воронки;

– для фільтрації використовуються воронки Бюхнера, воронки скляні, колби Бунзена, водоструминний насос, масляний насос, а також паперові, скляні і ватні фільтри;

– для охолодження застосовуються холодильники з водяним чи повітряним охолодженням, кристалізатори;

– для очищення використовується ротаційний випарювач з водоструминним чи масляним насосом, кристалізатори, ділильні воронки, пристосування для фільтрації і нагрівання;

– для синтетичних операцій застосовуються холодильники чи воронки з вітровим охолодженням, насадки скляні, перегінні колби, хлоркальцієві трубки, алонжі, термометри, колби конічні, круглодонні двогорлі, тригорлі і чотиригорлі, стакани хімічні скляні і порцелянові, прилади для нагрівання і перемішування.

Для перемішування вихідної сировини, з якого виготовляються напівсинтетичні чи синтетичні наркотики і психотропи, застосовуються мішалки механічні або електричні з підігрівом або без такого.

У процесі допоміжних операцій при виготовленні згаданих речовин використовуються:

– для зважування – ваги технічні, аналітичні і різновагові;

– для збереження прекурсорів і реагентів – холодильники, ексікатори;

– для подрібнення твердих речовин – ступки, пестики.

3. Об’єктивна сторона злочину виявляється у діях, кожна з яких має самостійний характер, зокрема:

– заволодіння обладнанням, тобто будь-яка з форм протиправного вилучення (крадіжка, грабіж, шахрайство, привласнення, вимагання, зловживання службовим становищем тощо);

– виготовлення (у результаті складання з окремих частин технологічний агрегат стає придатним для використання із згаданою метою);

– придбання;

– зберігання;

– збут (передача чи продаж).

Момент закінчення злочину – це скоєння хоча б однієї з перелічених дій.

4. Суб’єктивна сторона злочину за ст.312 характеризується прямим умислом. При цьому винний усвідомлює призначеність обладнання для виготовлення згаданих засобів та речовин. Якщо винний шляхом збуту обладнання умисно сприяв особі в його виготовленні з метою збуту, скоєне потрібно кваліфікувати додатково за ст.27 та 307. У тих випадках, коли винний викрадає, придбаває чи зберігає обладнання з метою виготовлення наркотиків чи психотропів для збуту, скоєне повинно кваліфікуватися додатково як приготування до злочину, передбаченого ст.307.

5. Суб’єктом злочину є особа, що досягла 16-річного віку. Якщо винний при скоєнні злочину використовував своє службове становище, його дії кваліфікуються за ст.313, 364, 366 та 368, а за наявності мети використання обладнання для виготовлення наркотиків чи психотропів та їх реалізації – за ст.307.

6. У частині 2 ст.312 передбачені обтяжуючі ознаки злочину, зокрема:

– повторність;

– попередня змова групи осіб;

– вчинення особою, що раніше скоїла один із злочинів, передбачених ст.306, 312, 314, 315 та 317;

– заволодіння вказаним обладнанням шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем.

7. Частина 3 ст.312 передбачає особливо обтяжуючі вину обставини, а саме вчинення злочину:

– організованою групою;

– з метою виготовлення особливо небезпечних наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів;

– у виді розбою з метою викрадення обладнання, призначеного для їх виготовлення;

– у виді вимагання, поєднаного з насильством, небезпечним для життя i здоров’я.

Вказані обтяжуючі та особливо обтяжуючі обставини аналогічні розглянутим у ст.308.