Нова редакція ст. 310 ККУ з Коментарями.
1. Незаконний посів або незаконне вирощування снотворного маку в кількості від ста до п’ятисот рослин чи конопель у кількості від десяти до п’ятдесяти рослин –
караються штрафом від ста до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.
2. Незаконний посів або незаконне вирощування снотворного маку чи конопель особою, яка була засуджена за цією статтею чи яка раніше вчинила одне із кримінальних правопорушень, передбачених статтями 307, 309, 311, 317 цього Кодексу, або вчинені за попередньою змовою групою осіб з метою збуту, а також незаконний посів або незаконне вирощування снотворного маку в кількості п’ятисот і більше рослин чи конопель у кількості п’ятдесят і більше рослин –
караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років.
Коментар до ст. 310 КК України
1. До посіву та вирощування заборонені не всі, а лише окремі види маку і конопель, які визначені Комітетом з контролю за наркотиками. Посів та вирощування маку і конопель визначених видів допускається лише в медичних та наукових цілях з дозволу Комітету.
2. Відповідальність за ч. 1 ст. 310 КК настає незалежно від місця і мети незаконних посіву та вирощування снотворного маку чи конопель.
3. Незаконні посів або вирощування снотворного маку чи конопель за попереднім зговором групою осіб з метою збуту макової соломки чи конопель або в кількості більше п’ятсот рослин, або особою, яка раніше була засуджена за цей злочин, або яка раніше вчинила один зі злочинів, передбачених статтями 307, 309, 311, ЗІ7 КК, кваліфікуються за ч. 2 ст. 310 КК.
4. Злочин, передбачений ст. 310 КК, може бути вчиненим умисно і необережно (у випадках, наприклад, незнання про заборону до посіву чи вирощування певного виду маку чи конопель при неможливості ознайомитися з такою забороною).
5. ‘Відповідальність за незаконні посів або вирощування снотворного маку чи конопель настає з шістнадцяти років.
Інший коментар до статті 310 Кримінального кодексу України
1. Суспільна небезпека злочину полягає в тому, що він є однією з криміногенних умов, які сприяють незаконному виробництву чи викраданню наркосировини, її проходженню у канали нелегального розподілу, сферу підпільної торгівлі та використання з немедичною метою.
2. Об’єктом злочину, передбаченого ст.310, є відносини, що забезпечують порядок культивування снотворного маку та конопель для задоволення медичних та промислових потреб.
Предметом злочину є снотворний мак і коноплі, що містять наркотичні засоби.
3. Об’єктивна сторона злочину характеризується незаконним посівом чи вирощуванням цих культур. Така діяльність вважається незаконною, якщо здійснюється поза державним замовленням, в об’ємі, що його перевищує, або окремими громадянами (див. ст.7 Закону України “Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів”).
Під посівом розуміють висів насіння снотворного маку чи коноплі на будь-якій земельній ділянці, де б вона не знаходилася (наприклад, у теплицях та парниках). Злочин вважається закінченим із моменту посіву насіння незалежно від площі земельної ділянки, площі підготовленого ґрунту та від того, чи проросло насіння.
Вирощування снотворного маку чи коноплі – це догляд за посівом та сходами з метою доведення їх до стадії дозрівання (підпушування, проріджування, підкормлення, поливання тощо).
Посів та вирощування цих культур – різні та розділені у часі дії. Вони можуть скоюватися як одною особою, так і різними особами, як щодо однієї з рослин, так і щодо різних. Самі по собі ці дії повторності не утворюють.
Не має значення при кваліфікації діянь за ч.1 ст.310 мотив і мета незаконного посіву або вирощування снотворного маку чи конопель.
Придбання насіння чи розсади снотворного маку або конопель з метою їх посіву, посадки і вирощування необхідно розглядати як приготування до злочину і кваліфікувати за ст.14, 310.
4. Частиною 2 ст.310 передбачено три кваліфікуючі обставини:
– незаконний посів або вирощування снотворного маку чи конопель особою, яка була засуджена за цією статтею чи яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених ст.307, 309, 311, 317. Засудженою за ст.310 слід вважати особу, яка в минулому вже була засуджена саме за цією статтею і така судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку. За ч.2 ст.310 несе відповідальність і особа, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених ст.307, 309, 311, 317, і не збіг строк давності притягнення до кримінальної відповідальності за такі діяння, а якщо вона була засуджена за будь-які із цих злочинів, то судимість також не повинна бути погашеною чи знятою;
– незаконний посів або вирощування снотворного маку чи конопель, вчинені за попередньою змовою групою осіб з метою збуту. Це можуть бути двоє і більше осіб, серед яких одна висіває, інша вирощує, третя замовляє посів і вирощування цих рослин з метою їх придбання;
– незаконний посів або вирощування снотворного маку чи конопель у кількості п’ятисот і більше рослин. При визначенні кількості цих рослин необхідно рахувати їх корінь, а не верхівку. На якій площі вони були посіяні, значення не має.
5. Суб’єктивна сторона злочину як за ч.1, так і за ч.2 ст.310 проявляється лише у формі прямого умислу. Якщо із вирощених маку або конопель тією ж особою виробляється наркосировина або виготовляється наркотик, її дії підлягають кваліфікації за сукупністю злочинів, передбачених ст.307, 309 та 310.
6. Суб’єкт злочину за ст.310 визначається на загальних підставах.