Нова редакція ст. 290 ККУ з Коментарями.

Знищення, підробка або заміна ідентифікаційного номера, номерів двигуна, шасі або кузова, або заміна без дозволу відповідних органів номерної панелі з ідентифікаційним номером транспортного засобу –

караються штрафом від ста п’ятдесяти до двохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.

Коментар до ст. 290 КК України

1. Стаття 290 КК передбачає відповідальність за приховування транспортного засобу.

2. Способами приховування є:

— знищення, підробка чи заміна ідентифікаційного номера транспортного засобу;

— знищення, підробка чи заміна номерів двигуна, шасі або кузова;

— заміна без дозволу ДАІ номерної панелі з ідентифікаційним номером транспортного засобу.

3. Якщо фальшування, передбачене ст. 290 КК, вчинила особа, яка незаконно заволоділа чужим транспортним засобом, то вчинене утворює сукупність злочинів, передбачених статтею 290 і відповідною частиною статті 289 КК.

4. Знищення, підробка або заміна вузлів чи агрегатів транспортного засобу вчинюється умисно з метою приховати його.

5. Відповідальними за знищення чи фальшування номерів вузлів і агрегатів транспортного засобу є всі осудні особи, що досягли віку шістнадцяти років.

Інший коментар до статті 290 Кримінального кодексу України

1. Об’єктом злочину є порядок обліку і реєстрації транспортних засобів у сфері дорожнього руху, що передбачені “Правилами державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок”, затвердженими постановою КМУ від 7 вересня 1998 р. № 1388.

2. Предметом злочину є ідентифікаційний номер, номер двигуна, шасі, кузова механічного транспортного засобу та його номерна панель.

Предметом цього складу злочину не можна розглядати державний номерний знак транспортного засобу, оскільки це не передбачено диспозицією ст.290.

3. Об’єктивна сторона злочину знаходить свій прояв у діях, пов’язаних зі знищенням, підробкою або заміною ідентифікаційного номера транспортного засобу або його частин (агрегатів) – двигуна, шасі, кузова (коляски, причепу), що присвоюється підприємством, яке виготовило.

Знищення ідентифікаційного номера, номерів двигуна, шасі або кузова – це повна ліквідація ідентифікаційного номера транспортного засобу, номерів двигуна, шасі або кузова, внаслідок чого відповідний транспортний засіб або його частину неможливо ототожнити.

Підробка ідентифікаційного номера транспортного засобу (двигуна, шасі, кузова) означає повну або часткову зміну будь-яким способом (перебиванням, наплавленням, витравленням тощо) частини або всього номера.

Заміна ідентифікаційного номера, номерів двигуна, шасі або кузова означає повну заміну відповідних частин механічного транспортного засобу з нанесеними на них номерами.

Злочин є закінченим з моменту вчинення будь-якої з дій, що утворюють його об’єктивну сторону.

Знищення, підробка або заміна зазначених номерів, пов’язана з незаконним заволодінням транспортним засобом, підлягає кваліфікації за сукупністю злочинів, передбачених ст.289 та 290.

4. Суб’єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом.

5. Суб’єктом злочину може бути осудна особа, яка на момент його вчинення досягла 16-річного віку.