Нова редакція ст. 269 ККУ з Коментарями.
1. Незаконне перевезення на повітряному судні вибухових або легкозаймистих речовин –
карається штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі до двох років, або позбавленням волі на той самий строк.
2. Ті самі дії, що спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, –
караються позбавленням волі на строк від трьох до десяти років.
Коментар до ст. 269 КК України
1. Легкозаймистими називаються речовини, здатні до спалаху при температурі не більше 61 градуса вище нуля. До них належать рідини: бензин, спирт, ацетон, ефір та ін., а також речовини, здатні займатися від контакту з водою, з деякими окислювачами (сірка, фосфористий калій тощо).
2. Склад злочину утворює перевезення пасажиром на будь-якому повітряному судні вибухових або легкозаймистих речовин, незалежно від настання злочинних наслідків (ч. 1 ст. 269 КК України). Якщо діяння призвело до загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків, відповідальність настає за ч. 2 ст. 269 КК.
3. Відповідальність за ст. 269 КК настає з шістнадцяти років.
Інший коментар до статті 269 Кримінального кодексу України
1. Незаконне перевезення на повітряному судні вибухових або легкозаймистих речовин може стати причиною вибуху, пожежі, катастрофи та загибелі людей. Крім того, ці речовини можуть бути використані як знаряддя вчинення злочину, зокрема нападу на екіпаж та пасажирів з метою заволодіння транспортним засобом з будь-якою метою, в тому числі і скоєння терористичного акту.
2. Предметом злочину є вибухові і легкозаймисті речовини. Поняття вибухових та легкозаймистих речовин наведене при аналізі злочинів, передбачених ст.262 та ч.2 ст.267.
3. Об’єктивна сторона полягає у незаконному перевезенні на повітряному судні зазначених речовин.
4. Перевезення цих речовин означає їх транспортування, доставку повітряним судном. Поняття повітряного судна наведене у ч.2 ст.15 ПК.
5. Незаконним вважається перевезення на повітряному судні цих речовин без відповідного дозволу (ст.63 ПК) або перевезення таких вибухових або легкозаймистих речовин, які не підлягають транспортуванню на повітряних суднах (ст.75 ПК).
6. Злочин є закінченим з моменту початку польоту повітряного судна. Повітряне судно вважається в польоті у будь-який час із моменту зачинення всіх його зовнішніх дверей після завантаження і до їх відкриття для розвантаження (ч.3 ст.73 ПК).
7. Суб’єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом. Мотиви і цілі можуть бути різними.
8. Незаконне перевезення на повітряному судні вибухових або легкозаймистих речовин з метою заволодіння повітряним судном тягне за собою відповідальність за ст.265 та 289.
9. Суб’єкт злочину – будь-яка особа, що досягла 16-річного віку.
10. Про загибель людей та інші тяжкі наслідки, які передбачені ч.2 ст.269, див. коментар до ст.255, 264.
11. Носіння або зберігання вибухових речовин без передбаченого законом дозволу і незаконне перевезення їх на повітряному судні утворюють сукупність злочинів, передбачених ч.1 ст.263 і ст.269.