Нова редакція ст. 188-1 ККУ з Коментарями.

{Статтю 188 виключено на підставі Закону № 270-VI від 15.04.2008}

1. Викрадення гарячої або питної води, електричної або теплової енергії шляхом її самовільного використання без приладів обліку, результати вимірювання яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків (якщо використання приладів обліку обов’язкове), або внаслідок умисного пошкодження приладів обліку чи у будь-який інший спосіб, якщо такими діями завдано значної шкоди, –

карається штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.

2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або якщо вони завдали шкоду у великих розмірах, –

караються позбавленням волі на строк до трьох років.

Примітка. Шкода, передбачена цією статтею, визнається значною, якщо вона в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а у великих розмірах – якщо вона в двісті п’ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Коментар до ст. 188-1 КК України

1. Діяння, передбачене ст. 188 КК, посягає на власність. Його особливістю є спосіб вчинення злочину — шляхом демонтажу — і предмет злочину, яким є електричні мережі, кабельні лінії зв’язку або їх обладнання (дріт, стовпи, ізолятори, устаткування, агрегати, машини, станки тощо).

2. Вчинення цього діяння за попередньою змовою групою осіб або особою, раніше судимою за таке діяння, або у великих розмірах, кваліфікується за ч. 2 ст. 188 КК.

3. Особливо кваліфікованим визнається діяння, яке було вчинене організованою групою або якщо демонтажем електромереж чи кабельних ліній зв’язку були заподіяні особливо тяжкі наслідки — спричинення загибелі людини, перерву у постачанні електроенергії споживачам чи послуг зв’язку, внаслідок чого була припинена діяльність промислових підприємств, порушена діяльність органів влади, державних установ, лікарських закладів, правоохоронних органів, частин пожежної охорони, збройних сил, порушено функціонування залізничного, морського, річного, повітряного, автомобільного транспорту чи електротранспорту (ч. З ст. 188 КК і примітка до ст. 188 КК України).

4. Стаття 188 КК містить спеціальні норми стосовно норм про відповідальність за умисне знищення або пошкодження чужого майна (ст. 194 КК України) чи пошкодження ліній зв’язку (ст. 360 КК України), а тому ст. 188 КК має перевагу перед ст. ст. 194, 360 КК і діяння кваліфікується лише за ст. 188 КК без застосування ст. 194 КК чи ст. 360 КК.

5. Викрадення демонтажем чи іншим способом складових частин електромереж чи кабельних ліній зв’язку вчинюється умисно з корисливою метою (продати, здати за гроші чи використати викрадене).

6. Відповідальність за викрадення елекромереж чи кабельних ліній зв’язку настає з шістнадцяти років (ч. 1 ст. 22 КК України).

Інший коментар до статті 188-1 Кримінального кодексу України

1. Безпосереднім об’єктом злочину є власність, зазначена у диспозиції ст.188.

2. Своєрідним є предмет розкрадання, що визначений у диспозиції даної статті, він передбачає обов’язкову умову розкрадання у вигляді способу діяння – демонтажу. Тому розкрадаються власне не електричні мережі, кабельні лінії зв’язку та їх обладнання, а деталі, агрегати, прилади, комунікації, стовпи, ізолятори даних об’єктів. Це призводить до виходу з ладу мереж і ліній, необхідності їх поновлення, ремонту і завдає великих збитків. Отже, викрадення приладів, проводів, кабелів тощо, які не є системними частинами мереж і ліній, а таких, що знаходяться, наприклад, на складі чи на монтажному майданчику, повинно кваліфікуватись не за 188, а за ст.185. Слід погодитись із твердженням, що ст.188 є спеціальною по відношенню до умисного знищення або пошкодження майна (ст.194) або умисного пошкодження ліній зв’язку (ст.360), а тому знищення і пошкодження майна під час дій, передбачених ст.188, не потребує додаткової кваліфікації за ст.194 або 360.

3. Об’єктивна сторона злочину передбачає дії по демонтажу, тобто по розбиранню, яке вимагає застосування інструментів, певних навичок і навіть технологій. Правда, тут же передбачаються і “інші засоби”, які можуть полягати у відрізуванні, відпилюванні або у примітивному відриванні деталей, дротів тощо. Конкретний спосіб скоєння цього виду викрадення юридичного значення не має, проте може бути врахований при визначенні міри покарання.

Частина 3 ст.188 вимагає обов’язкового встановлення причинового зв’язку між діями зловмисника і особливо тяжкими наслідками.

4. Суб’єктом злочину, передбаченого ст.188, може бути фі- зична осудна особа, що досягла 16 років.

5. Викрадення шляхом демонтажу та іншим способом електричних мереж, кабельних ліній зв’язку та їх обладнання здійснюється лише з прямим умислом та корисливими спонуканнями (здати викрадені матеріали та вироби за гроші як металобрухт, продати, використати у своєму господарстві тощо).

6. Щодо викрадення зазначених у диспозиції cт. 188 предметів за попередньою змовою групою осіб див. пп.25, 26 коментаря до cт. 185.

7. Повторним визнається злочин, передбачений ст.188, тоді, коли винна особа раніше вже була засуджена за такий самий злочин.

8. Великі розміри вчиненого злочину як кваліфікуюча ознака визначаються на підставі примітки 3 до ст.185.

9. Вчинення даного злочину організованою групою є особливою кваліфікуючою ознакою, бо в такому разі викрадення електричних мереж, кабельних ліній зв’язку та їх обладнання фактично перетворюється на промисел, що робить його суспільну небезпеку особливо великою. Поняття організованої групи дається в п.41 коментаря до ст.185.

10. Не менш серйозною кваліфікуючою ознакою є спричинення особливо тяжких наслідків, характеристика яких дана законодавцем у примітці до ст.188 і якими вважаються дії, якщо вони спричинили загибель людини, перерву в забезпеченні споживачів електричною енергією та послугами зв’язку, внаслідок чого припинена діяльність промислових підприємств, порушена діяльність органів влади, державних установ, лікарських закладів, правоохоронних органів, частин пожежної охорони, збройних сил, порушено функціонування залізничного, морського, річного, повітряного, автомобільного транспорту та електротранспорту.

11. Засудження особи за ч.3 ст.188 обов’язково тягне за собою застосування конфіскації майна як додаткової міри покарання.