Нова редакція ст. 165 ККУ з Коментарями.
1. Злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання непрацездатних батьків –
карається штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або виправними роботами на строк до одного року, або обмеженням волі на строк до двох років.
2. Те саме діяння, вчинене особою, раніше судимою за кримінальне правопорушення, передбачене цією статтею, –
карається громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк від двох до трьох років.
Коментар до ст. 165 КК України
1. Згідно статті 51 Конституції України і ст. 81 КШС повнолітні працездатні діти зобов’язані утримувати своїх непрацездатних батьків.
2. Злісне невиконання рішення суду про сплату коштів на утримання батьків утворює об’єктивну сторону цього злочину.
3. Потерпілими визнаються батьки (крім тих, які злісно ухилялися від сплати аліментів на цих дітей), які досягли пенсійного віку, а також інваліди І і II груп, що потребують матеріальної допомоги.
4. Ухилення від сплати коштів на утримання непрацездатних батьків особою, яка раніше була судимою за цей злочин, кваліфікується за ч. 2 ст. 165 КК.
5. Відповідальними за ухилення від сплати коштів на утримання непрацездатних батьків є кровні повнолітні діти, а також діти, що були усиновлені потерпілими.
Інший коментар до статті 165 Кримінального кодексу України
1. Згідно зі ст.202, 203 СК повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги, а також брати участь у додаткових витратах на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю. Якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов’язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає (ч.2 ст.202 СК). Дочка, син можуть бути звільнені судом від обов’язку утримувати матір, батька та обов’язку брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов’язків. При невиконанні дочкою, сином зазначених обов’язків по утриманню батьків, судом може бути прийняте рішення про стягнення із сина, дочки аліментів на батьків. При цьому суд визначає розмір аліментів на батьків у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін. При визначенні розміру аліментів та додаткових витрат суд бере до уваги можливість одержання утримання від інших дітей, до яких не пред’явлено позову про стягнення аліментів, дружини, чоловіка та своїх батьків (ст.205 СК).
Предметом злочину є грошові кошти, які дочка, син зобов’язані сплачувати за рішенням суду на утримання батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги. Не є предметом злочину кошти на покриття витрат, пов’язаних з лікуванням та доглядом за тяжко хворими матір’ю, батьком, які (кошти) за рішенням суду у виняткових випадках, згідно зі ст.206 СК, можуть бути стягнені одноразово або протягом певного строку з дитини, яка має достатній дохід.
Під рішенням суду про сплату коштів на утримання батьків треба розуміти постанову (рішення) суду про стягнення аліментів на користь батьків з повнолітніх дітей, оскільки цивільні справи цієї категорії згідно з ч.1 ст.124-1 ЦПК України 1963 р. та ст.18 ЦПК України 2004 р. розглядаються суддею одноособово.
2. Непрацездатні батьки – це батьки, які досягли пенсійного віку, а також інваліди I і II груп.
3. Злісне ухилення – див. п.7 коментаря до ст.164.
4. Обов’язковою умовою притягнення до відповідальності за ст.165 є наявність рішення суду про стягнення з дочки, сина коштів (аліментів чи/та додаткових витрат на батьків) на утримання непрацездатних батьків.
5. Суб’єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом.
6. Суб’єкт злочину – повнолітня особа, яка згідно з записом органів державної реєстрації актів цивільного стану визнана кровною дитиною або була усиновлена у встановленому законом порядку і яка за рішенням суду зобов’язана сплачувати встановлені таким рішенням кошти на утримання непрацездатних батьків.
7. Кваліфікованим видом злочину, відповідальність за який передбачена ч.2 ст.165, є злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання непрацездатних батьків, вчинене особою, раніше судимою за ч.1 чи ч.2 ст.165, або ж за ст.116 КК 1960 р., судимість з якої не знята чи не погашена у встановленому законом порядку.