Нова редакція ст. 130 ККУ з Коментарями.

1. Свідоме поставлення іншої особи в небезпеку зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби, що є небезпечною для життя людини, –

карається арештом на строк до трьох місяців або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

2. Зараження іншої особи вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби особою, яка знала про те, що вона є носієм цього вірусу, –

карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.

3. Дії, передбачені частиною другою цієї статті, вчинені щодо двох чи більше осіб або неповнолітнього, –

караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

4. Умисне зараження іншої особи вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби, що є небезпечною для життя людини, –

карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

Коментар до ст. 130 КК України

1. Згідно з Законом України від 12 грудня 1991 р. «Про запобігання захворюванню на СНІД та соціальний захист населення» (Відомості Верховної Ради України.— 1992.— № 11.— Сг. 152), СНІД — це особливо небезпечна інфекційна хвороба.

2. Частина 1 ст. 130 передбачає відповідальність за поставлення завідомо хворою особою в небезпеку зараження цією хворобою іншої особи способом, яким ця інфекційна хвороба передається (статевим актом, спільним користуванням шприцом для ін’єкцій, при переливанні крові і подібними способами). Інші контакти з особами, інфікованими ВІЛ, не є небезпечними для здоров’я неінфікованих ВІЛ осіб.

3. Частина 2 ст. 130 КК передбачає відповідальність за необережне зараження іншої особи вірусом імунодефіциту людини тим, хто хворий на СНІД.

4. Злочин, передбачений ст. 130 КК, може бути вчинений як умисно, так і необережно. Умисне зараження іншої особи вірусом імунодефіциту людини чи іншою невиліковною інфекційною хворобою (ч. 4 ст. 130 КК України) визнається кваліфікованим видом цього злочину.

5. Відповідальними за вчинення цього злочину є особи і носії ВІЛ, яким до вчинення злочину виповнилося шістнадцять років.

Інші контакти з особами, інфікованими ВІЛ, не є небезпечними для здоров’я неінфікованих ВІЛ.

Інший коментар до статті 130 Кримінального кодексу України

1. Безпосереднім об’єктом злочину, передбаченого ст.130, є здоров’я людини.

2. Інфекційні хвороби – це розлади здоров’я людей, що викликаються живими збудниками (вірусами, бактеріями, рикетсіями, найпростішими грибками, гельмінтами, кліщами, іншими патогенними паразитами, продуктами їх життєдіяльності (токсинами), патогенними білками (пріонами), передаються від заражених осіб здоровим і схильні до масового поширення (див. абз.2 ст.1 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” від 6 квітня 2000 р. № 1645-ІІІ).

Відповідно до ст.1 цього Закону інфекційні захворювання можуть бути небезпечними та особливо небезпечними. Особливо небезпечні – інфекційні хвороби, що характеризуються важкими та (або) стійкими розладами здоров’я у значної кількості хворих, високим рівнем смертності, швидким поширенням їх серед населення.

Синдром набутого імунодефіциту (СНІД) – особливо небезпечна інфекційна хвороба, що викликається вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Через відсутність ефективних методів лікування хвороба у даний час є невиліковною і призводить до смерті.

ВІЛ-інфіковані – особи, в організмі яких виявлено вірус імунодефіциту людини. До цієї категорії належать як особи без клінічних проявів хвороби (носії ВІЛ), так і хворі на СНІД – особи з різноманітними патологічними проявами, зумовленими глибокими ураженнями імунної системи вірусом імунодефіциту (див. Закон України “Про запобігання захворюванню на СНІД та соціальний захист населення” від 12 грудня 1991 р. № 1972-ХІІ).

До інших невиліковних інфекційних хвороб, що є небезпечними для життя, можна віднести особливо небезпечні інфекційні хвороби, які є невиліковними у зв’язку з відсутністю ефективних методів їх лікування. Це визначається судово-медичною експертизою, яка може зачислити до них (окрім СНІДу) ті чи інші інфекційні хвороби, що є небезпечними для життя людини і на той час невиліковними (лихоманка Ебола, сказ, хвороба Марбург, енцефаломієліти та ін.).

3. Оскільки специфіка зараження інфекційною хворобою полягає у тому, що передається вона лише шляхом попадання вірусу (або інших живих збудників – бактерій, грибків, рикетсій та ін.) в організм людини, об’єктивна сторона злочину може полягати в діях у вигляді таких контактів з хворою людиною, які є способом передачі інфекції (для ВІЛ-інфікованих це, передусім, статеві зносини). Небезпечними для зараження такими хворобами можуть бути, наприклад, дії, пов’язані з переливанням крові або використанням шприців для ін’єкцій (наркотиків чи ліків), якими раніше користувалися особи – носії ВІЛ-інфекції або невиліковної інфекційної хвороби.

Інакші контакти з інфікованими ВІЛ або хворими інфекційним захворюванням особами, що не є способом передачі інфекції, не можуть кваліфікуватися як дії, спрямовані на поставлення особи в небезпеку зараження хворобою (вважається, наприклад, що СНІД не передається через повітря, білизну, поцілунки та інші не статеві контакти).

4. При свідомому поставленні особи в небезпеку зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби (ч.1 ст.130) злочин вважається закінченим з моменту реального поставлення такої особи в небезпеку зараження, а зараження такою хворобою (ч.2 ст.130) – з моменту контакту з хворим після встановлення факту захворювання потерпілого (стосовно ВІЛ-інфікованих не має значення, захворів потерпілий на СНІД чи його лише інфіковано на ВІЛ).

5. Згода потерпілого на поставлення його в небезпеку зараження такою хворобою не виключає для винного кримінальної відповідальності.

6. Кваліфікованим видом даного злочину визнаються зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншою невиліковною інфекційною хворобою двох чи більше осіб або неповнолітнього (ч.3 ст.130), а також умисне зараження іншої особи цими хворобами (ч.4 ст.130).

7. Для кваліфікації дій згідно з ч.3 ст.130 за ознаками зараження неповнолітнього необхідно встановити, що винний знав або допускав, що потерпілий є неповнолітнім, а так само коли він повинен був і міг це передбачити.

8. Суб’єктивна сторона злочину, кваліфікованого ч.1 ст.130 – поставлення в небезпеку зараження, характеризується такими різновидами вини, як непрямий умисел або злочинна самовпевненість. За ч.2, 3 ст.130 – необережною виною: у вигляді злочинної недбалості або злочинної самовпевненості. Дії, охоплені ч.4 ст.130, характеризуються непрямим умислом.

9. Суб’єктом злочину, передбаченого ч.2, 3 ст.130, є носії ВІЛ, хворі на СНІД або іншу невиліковну інфекційну хворобу, небезпечну для життя; а за ч.1 і 4 ст.130 – як носії ВІЛ, хворі на СНІД або іншу невиліковну інфекційну хворобу, небезпечну для життя, так і особи, що не страждають на ці захворювання (наприклад, людина, яка використовує для ін’єкцій кільком особам один шприц, а серед них є заражений збудником інфекційної хвороби, про якого їй відомо). До вчинення злочину суб’єкту повинно виповнитися 16 років.

10. Якщо зараження хворобами сталося внаслідок скоєння якогось іншого злочину, то все вчинене утворює сукупність злочинів. Наприклад, зараження при зґвалтуванні (ст.152, 130) або при насильницькому задоволенні статевої пристрасті неприродним способом (ст.153, 130).

Дії особи, яка бажала заразити іншу особу (осіб) вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби, залежно від мотивів та мети їх вчинення мають кваліфікуватися як замах на вбивство (ч.2 або ч.3 ст.15, ст.115) чи тяжке тілесне ушкодження (ч.2 або ч.3 ст.15, ст.121).