Нова редакція ст. 117 ККУ з Коментарями.

Умисне вбивство матір’ю своєї новонародженої дитини під час пологів або відразу після пологів –

карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Коментар до ст. 117 КК України

1. Вбивство, передбачене ст. 117 КК, має притаманні лише йому специфічні ознаки:

а) таке вбивство вчиняє матір;

б) вбивство вчиняється під час пологів або зараз же після них;

в) вбивається життя новонародженої дитини, яка тільки народжується чи яка тільки що народилася.

2. Вбивство матір’ю своєї новонародженої дитини вважається вчиненим при дуже пом’якшуючих відповідальність обставинах.

3. Стаття передбачає відповідальність матері за вбивство своєї дитини. Якщо подібне вбивство вчиняє батько чи хтось інший із родичів, то вони підлягають відповідальності на загальних підставах за ст. 115 КК. Інші, крім матері, особи можуть бути співучасниками вбивства, вчиненого матір’ю. В таких випадках їхні дії кваліфікуються за ст. 27 КК.

4. Вбивство може кваліфікуватися за ст. 117 КК лише тоді, коли дитину вбила жінка, яка цю дитину народила. Вбивство чужої дитини, незалежно від обставин, не може кваліфікуватися за ст. 117 КК.

5. Стаття 117 КК передбачає відповідальність за вбивство, яке було вчинене матір’ю під час пологів або зараз же після них. Якщо після пологів минув деякий час, то заподіяне вбивство, хоча б і матір’ю новонародженої дитини, не може кваліфікуватися за ст. 117 КК.

6. Не охоплюється ст. 117 КК посягання на життя плода до пологів. Такі дії кваліфікуються як аборт (ст. 134 КК України).

7. Відповідальними за ст. 117 КК є особи, яким виповнилося чотирнадцять років (ч. 2 ст. 22 КК України).

Інший коментар до статті 117 Кримінального кодексу України

1. Жінка під час пологів або відразу після них перебуває в особливому фізичному і психічному стані, який знижує її спроможність цілковито усвідомлювати свої дії. Тому умисне вбивство матір’ю своєї новонародженої дитини розглядається як вбивство, вчинене за пом’якшуючих обставин.

Безпосереднім об’єктом злочину є життя новонародженої дитини.

2. З об’єктивної сторони злочин – це дії жінки-матері, спрямовані на спричинення смерті своїй новонародженій дитині під час пологів або відразу після них.

3. Суб’єктом злочину, передбаченого ст.117, є тільки жінка-мати, яка вчинила вбивство своєї новонародженої дитини під час пологів або відразу після них і якій виповнилося 14 років.

4. Суб’єктивна сторона злочину характеризується не лише умислом, а й знаходженням винної в такому особливому фізичному і психічному стані, пов’язаному з пологами, коли в неї значною мірою послаблена здатність усвідомлювати свої дії і керувати ними.

Наявність або відсутність особливого фізичного і психічного стану, в якому знаходиться жінка під час пологів або відразу після них, визначається психолого-психіатричною експертизою.

Умисне вбивство матір’ю своєї дитини після того, як зазначений особливий стан пройшов, слід кваліфікувати за відповідною частиною ст.115 (див. п.21 постанови ПВСУ “Про судову практику в справах про злочини проти життя та здоров’я людини”).

5. Якщо умисне вбивство новонародженої дитини вчиняє інша особа, то її дії кваліфікуються за п.2 ч.2 ст.115.

Якщо крім матері в умисному вбивстві новонародженої дитини брали участь інші особи, то дії матері кваліфікуються за ст.117, дії інших осіб – за п.2 ч.2 ст. 115. Стаття 27 (співучасть) тут не застосовується, оскільки у цих осіб відсутня ознака спеціального суб’єкта злочину, передбаченого ст.117.