Нова редакція ст. 87 ККУ з Коментарями.

1. Помилування здійснюється Президентом України стосовно індивідуально визначеної особи.

2. Актом про помилування може бути здійснена заміна засудженому призначеного судом покарання у виді довічного позбавлення волі на позбавлення волі на строк не менше двадцяти п’яти років.

3. Особи, засуджені за вчинення корупційних кримінальних правопорушень, можуть бути звільнені від відбування покарання в порядку помилування після фактичного відбуття ними строків, встановлених частиною третьою статті 81 цього Кодексу.

Коментар до ст. 87 КК України

Помилування — це акт про звільнення від кримінальної відповідальності чи від покарання відносно одного або кількох засуджених (винних у вчиненні злочину). Акт про помилування — завжди персоніфікований, тобто в ньому вказані прізвища осіб, певна особа чи кілька осіб. Ні на кого іншого цей акт не поширюється. Акт про помилування видається, як правило, за ініціативи засудженого, його родичів або громадських організацій, установ чи трудових колективів. Найчастіше такі прохання про помилування подаються до Вищих органів державної влади при засудженні до довічного позбавлення волі. У випадку помилування засудженого замінюється позбавленням волі на строк до двадцяти п’яти років.

Інший коментар до статті 87 Кримінального кодексу України

1. Відповідно до п. 27 ст. 106 Конституції України помилування здійснює Президент України.

Помилування здійснюється відповідно до конкретної особи або групи осіб, персонально вказаних в акті про помилування.

Відповідно до Положення про порядок здійснення помилування, затвердженого Указом Президента України від 12 квітня 2000 р. № 588/2000 помилування засуджених здійснюється у вигляді:

— заміни довічного позбавлення волі позбавленням волі на певний строк;

— повного або часткового звільнення від відбуття як основного, так і додаткового покарань;

— заміни покарання або його невідбутої частини більш м’яким покаранням;

— зняття судимості.

2. Клопотання про помилування перед Президентом України порушується засудженим, його рідними або адміністрацією • установи, в якій особа відбуває покарання.

Помилування не ставиться в залежність ні від ступеня небезпечності, ні від тяжкості вчиненого засудженим злочину або суворості призначеного вироком суду покарання.

Помилуваною може бути будь-яка особа, незалежно від тяжкості скоєного злочину.

Клопотання про помилування засуджених попередньо розглядаються комісією, яка створюється Президентом України на строк його повноважень.

3. Чинним Кодексом (ч. 2 ст. 87) визначено: якщо акт про помилування змінює засудженому призначене судом покарання у вигляді довічного позбавлення волі на строкове позбавлення волі, цей строк не може бути меншим двадцяти п’яти років.