Нова редакція ст. 73 ККУ з Коментарями.

Строки покарання обчислюються відповідно в роках, місяцях та годинах. При заміні або складанні покарань, а також у разі зарахування попереднього ув’язнення допускається обчислення строків покарання у днях.

Коментар до ст. 73 КК України

1. Обчислення строків покарання має значення при складанні покарань, при заміні одного покарання іншим, при зарахуванні до строку покарання строку попереднього ув’язнення чи строку тримання в дисциплінарному батальйоні.

2. Закон передбачає призначення кримінального покарання певної, чітко визначеної міри — позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років (ч. 1 ст. 55 КК України), виправні роботи на строк від шести місяців до двох років (ч. 1 ст. 57 КК України), службове обмеження на строк від шести місяців до двох років (ч. 1 ст. 58 КК України), арешт на строк від одного до шести місяців (ч. 1 ст. 60 КК України), обмеження волі на строк від одного до п’яти років (ч. 2 ст. 61 КК України) і т. ін.

3. Практичне значення правил обчислення строків покарань полягає у тому, щоб забезпечити дотримання вимог закону щодо розміру призначеного засудженому покарання.

Інший коментар до статті 73 Кримінального кодексу України

Питання про обчислення строків покарання на законодавчому рівні раніше не розглядалось. Між тим, це питання має значення, особливо тоді, коли мова йде про обрання покарання за сукупністю злочинів та вироків.

Строки таких покарань, як позбавлення права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю, обмеження волі, позбавлення волі визначені в роках. Такі види покарань, як виправні роботи, службові обмеження для військовослужбовців, тримання в дисциплінарному батальйоні вираховуються в місяцях і роках, арешт вираховується в місяцях, а громадські роботи — в годинах. Але ці строки стосовно конкретних покарань можуть мати і інше вимірювання, особливо коли мова йде про заміну покарань, складання покарань чи зарахування попереднього ув’язнення в строк покарання. Наприклад, позбавлення волі може за певних умов вираховуватись не тільки в роках, але й в місяцях і навіть днях.

Між тим, при обранні покарання суду належить враховувати одиниці вимірювання строків покарання, які вказані в законі стосовно кожної конкретної міри покарання.