Нова редакція ст. 446 ККУ з Коментарями.

1. Піратство, тобто використання з метою одержання матеріальної винагороди або іншої особистої вигоди озброєного чи неозброєного судна для захоплення іншого морського чи річкового судна, застосування насильства, пограбування або інших ворожих дій щодо екіпажу чи пасажирів такого судна, –

карається позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років із конфіскацією майна.

2. Ті самі діяння, якщо вони вчинені повторно або спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, –

караються позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна.

Коментар до ст. 446 КК України

1. Піратство, або морський розбій Женевською конвенцією 1958 р. про відкрите море та Міжнародною конвенцією 1982 року визнається як будь-який неправомірний акт насильства, затримання чи грабежу, вчинений з особистою метою екіпажем чи пасажирами іншого приватного судна або літального апарата у відкритому морі проти іншого судна чи літального апарата, або осіб, що перебувають на судні. Женевська конвенція 1958 року визнає піратством і напад, що вчинюється з допомогою літальних апаратів.

2. Стаття 446 КК визнає піратство як використання озброєного чи неозброєного судна для захоплення іншого морського чи річкового судна, застосування насильства, пограбування чи інших насильницьких дій щодо екіпажу чи пасажирів судна, що зазнало нападу.

3. Піратство містить склад закінченого злочину з моменту нападу. Як і будь-який інший розбій, морський розбій (піратство) не охоплює заподіяння смерті потерпілому і утворює сукупність злочинів, передбачених п. 6 ч. 2 ст. 115 і ч. 1 або ч. 2 ст. 446 КК.

4. Частина 2 ст. 446 КК передбачає відповідальність за загибель людей, що сталася з необережності, внаслідок загибелі судна, пожежі, застосування зброї тощо. Умисне вбивство не охоплюється піратством і потребує додаткової кваліфікації діяння за п. 6 ч. 2 ст. 115 КК.

5. Піратство завжди вчинюється умисно з метою пограбування, тобто з корисливих мотивів.

6. Відповідальними за піратство є всі осудні особи, що досягли віку шістнадцяти років.