Нова редакція ст. 374 ККУ з Коментарями.
1. Недопущення чи ненадання своєчасно захисника, а також інше грубе порушення права підозрюваного, обвинуваченого на захист, вчинене слідчим, дізнавачем, прокурором або суддею, –
карається штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
2. Ті самі дії, які призвели до засудження невинної у вчиненні кримінального правопорушення особи, або вчинені за попередньою змовою групою осіб, або такі, що спричинили інші тяжкі наслідки, –
караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Коментар до ст. 374 КК України
1. Стаття 59 Конституції України закріплено право кожного громадянина, кожної особи на захист, на правову допомогу . У передбачених законом випадках ця допомога надається безоплатно.
2. Стаття 374 КК передбачає відповідальність за порушення цього конституційного права.
3. Склад злочину утворюють:
а) недопущення своєчасно захисника, обраного обвинуваченим, підозрюваним або підсудним;
б) ненадання захисника у випадках, передбачених законом;
в) інше грубе порушення права на захист (ненадання всіх матеріалів справи для ознайомлення, неповідомлення про обвинувачення і т.
4. Порушення права на захист, яке призвело до засудження невинної у вчиненні злочину особи, або було вчинено групою осіб або спричинило інші тяжкі наслідки (самогубство, розірвання шлюбу тощо).
5. Порушення права на захист може бути скоєно умисно і необережно.
6. Відповідальними за порушення права на захист є лише особи, які проводять дізнання, слідство або суд — тобто дізнавач, слідчий прокурор або суддя.