Нова редакція ст. 322 ККУ з Коментарями.
Незаконна організація або утримання місць для вживання з метою одурманювання лікарських та інших засобів, що не є наркотичними або психотропними чи їх аналогами, а також надання приміщень з такою метою –
караються штрафом від сімдесяти до ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
Коментар до ст. 322 КК України
1. Організація або держання місць (домів, кубел) для вживання одурманюючих засобів у ст. 322 КК тотожні ознакам діяння, передбаченого ст. 317 КК. Відрізняються вони лише метою створення і утримання місць (домів, кубел) — вживання одурманюючих лікарських засобів, що не є наркотичними (різних ліків у перебільшених дозах, аерозолей, лаків, фарб тощо).
2. Організація або держання місць чи надання приміщень для вживання наркотичних засобів чи психотропних речовин і одурманюючих засобів утворює сукупність злочинів, передбачених ст. 317 КК і ст. 322 КК.
3. Відповідальність за організацію або держання місць (домів, кубел) для вживання одурманюючих засобів настає з шістнадцяти років.
Інший коментар до статті 322 Кримінального кодексу України
1. Склад злочину, описаного у цій статті, є спеціальним (за предметом) щодо загального складу злочину, передбаченого ст.317.
Предмет такого виду злочину – одурманюючі засоби, що не є наркотичними чи психотропними або їх аналогами.
2. Суспільна небезпека злочину полягає у наданні послуг особам, які зловживають згаданими засобами, що сприяє поширенню лікарського та побутового токсикотизму, а також деліквентної поведінки на цьому ґрунті.
3. Склад злочину за об’єктивними та суб’єктивними ознаками аналогічний складу злочину, передбаченого ст.317. Різниця між ними полягає у предметі посягання та в обмеженні мети скоєння злочину: організація або утримання місця тільки для незаконного вживання одурманюючих засобів. Це означає, що скоєння дій з метою виробництва чи виготовлення вказаних засобів не є злочином, що кваліфікується за ст.322.
У диспозиції ст.322 в якості предмета злочину названі одурманюючі засоби, що не є наркотичними, психотропними чи їх аналогами. Це можуть бути сильнодіючі лікарські препарати, вживання яких у великій кількості призводить до одурманювання, речовини промислової та побутової хімії (високотоксичні лаки, фарби, розчинники, аерозолі тощо) або природні речовини, виготовлені з отруйних рослин.
4. Суб’єктом злочину є осудна особа, яка досягла 16 років.