Нова редакція ст. 126 ККУ з Коментарями.

1. Умисне завдання удару, побоїв або вчинення інших насильницьких дій, які завдали фізичного болю і не спричинили тілесних ушкоджень, –

карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк до двохсот годин, або виправними роботами на строк до одного року.

2. Ті самі діяння, що мають характер мордування, вчинені групою осіб, або з метою залякування потерпілого чи його близьких, або з мотивів расової, національної чи релігійної нетерпимості, –

караються обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Коментар до ст. 126 КК України

1. Характерна особливість злочину, відповідальність за який передбачає ст. 126 КК, полягає в тому, що дії, які утворюють його об’єктивну сторону, спрямовані на те, щоб, головним чином, завдати потерпілому фізичного болю. Такі дії не порушують анатомічної цілісності тканин тіла чи функцій якого-небудь органа, і цим вони відрізняються від тілесних ушкоджень. Шкода здоров’ю спричиняється ними через фізичний біль.

2. Фізичний біль завдається:

а) ударами;

б) побоями;

в) іншими насильницькими діями.

Ударом називають одноразовий, раптовий потужний фізичний вплив на тіло людини будь-яким твердим предметом, що спричиняє фізичну біль.

Побої — це неодноразові удари, що спричиняються в один час одному потерпілому.

Іншими насильницькими діями можуть бути: викручування рук, ніг, стискування горла, статевих органів тощо.

3. Частина 2 ст. 126 КК передбачає відповідальність за удари, побої та інші подібні дії, якщо вони носили характер мордування. Мордування — це такі дії, які пов’язані з багаторазовим чи тривалим заподіянням особливого болю чи тяжких фізичних та моральних страждань потерпілому. За частиною 2 статті 126 КК кваліфікуються також побої і мордування, які були вчинені групою осіб або з метою залякування потерпілого чи його близьких.

4. Відповідальності за ст. 126 КК підлягають особи, яким до вчинення злочину виповнилося шістнадцять років.

Інший коментар до статті 126 Кримінального кодексу України

1. Безпосереднім об’єктом злочину є здоров’я людини.

2. Об’єктивна сторона злочину, передбаченого ч.1 ст.126, полягає в завданні винним потерпілому ударів, побоїв або у вчиненні інших насильницьких дій, які завдали фізичного болю, але не спричинили тілесних ушкоджень (тобто не порушили анатомічної цілісності тканин тіла чи функцій якого-небудь органа).

Про тілесні ушкодження див. п.2 коментаря до ст.121.

Ударом називають одноразовий раптовий потужний фізичний вплив на тіло людини будь-яким твердим предметом, що спричиняє фізичну біль.

Побої – це нанесення потерпілому кількох ударів з метою завдання йому фізичного болю.

Іншими насильницькими діями можуть бути: викручування рук, ніг, стискування горла, статевих органів тощо.

3. Частина 2 ст.126 передбачає відповідальність за удари, побої та інші насильницькі дії, якщо вони носили характер мордування, вчинені групою осіб або з метою залякування потерпілого чи його близьких.

Під мордуванням розуміються дії, що полягають в багаторазовому або тривалому спричиненні болю: щипання, шмагання, нанесення численних, але невеликих ушкоджень тупими чи гостроколючими предметами, дія термічних факторів та інші аналогічні дії.

При цьому судово-медичний експерт не кваліфікує ушкодження як заподіяння мордування, тому що це не входить до його компетенції. Він повинен у таких випадках встановити наявність, характер, локалізацію, кількість ушкоджень, одночасність чи різночасність їх утворення, особливості ушкоджуючих предметів, механізм їх дії, а також ступінь тяжкості ушкоджень.

Про вчинення злочину групою осіб див. коментар до ч.1 ст.28.

Про вчинення злочину з метою залякування потерпілого чи його близьких – див. п.16 коментаря до ст.121.

4. Суб’єктивна сторона злочину, передбаченого ст.126, характеризується умисною формою вини.

5. Суб’єктом злочину є особи, яким до його вчинення виповнилося 16 років.