Нова редакція ст. 370 ККУ з Коментарями.

1. Провокація підкупу, тобто дії службової особи з підбурення особи на пропонування, обіцянку чи надання неправомірної вигоди або прийняття пропозиції, обіцянки чи одержання такої вигоди, щоб потім викрити того, хто пропонував, обіцяв, надав неправомірну вигоду або прийняв пропозицію, обіцянку чи одержав таку вигоду, –

карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на строк від двох до п’яти років, та зі штрафом від двохсот п’ятдесяти до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

2. Те саме діяння, вчинене службовою особою правоохоронних органів, –

карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років та зі штрафом від п’ятисот до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Коментар до ст. 370 КК України

1. Провокацією хабара називається свідоме створення посадовою особою обстановки і умов, що зумовлюють пропонування або одержання хабара, з метою викрити потім того, хто дав або взяв хабар.

Провокація хабара за своєю сутністю є підбурюванням вчинити хабарництво — дати чи взяти хабар.

2. За ст. 370 КК кваліфікуються лише дії посадових осіб, кваліфікація діяння за ст. 370 КК не залежить від способу (форми) провокації, яких може бути декілька:

а) посадова особа створює таку обстановку і умови, які викликають пропозицію дати їй хабар, або різним чином натякає на необхідність дати хабар, щоб потім мати можливість викрити цю особу як злочинця (хабародавця);

б) посадова особа підмовляє іншу посадову особу дати або взяти хабар з метою викрити такого хабарника як злочинця;

в) посадова особа вимагає, щоб їй дали хабара (з такою ж метою). В усіх таких випадках дії посадової особи кваліфікуються за ст. 370 КК, а хабародавців чи тих, хто мав намір одержати або одержав хабар,— як замах на одержання чи дачу хабара за ст. 15 і ст. 368 або за ст. 15 і ст. 370 КК.

3. Особа, у якої провокатор вимагав дати йому чи іншій посадовій особі хабара, в цьому випадку звільняється від кримінальної відповідальності на підставі ч. З ст. 370 КК.

4. Умисне створення посадовою особою обстановки і умов, що викликають пропонування чи одержання хабара з метою викрити того, хто його дав або одержав (пр’овокація хабара), є закінченим злочином з моменту вчинення зазначених дій незалежно від того, чи було передано або одержано хабар.

Якщо з тією ж метою посадова особа організувала дачу чи одержання хабара, підмовила до цього того, хто дав чи одержав хабар, або сприяла їм у цьому, її дії кваліфікуються як співучасть у хабарництві — за відповідними частинами статей 27 і 370 чи 27 і 368 КК і ст. 370 КК.

5. Давання або одержання хабара у зв’язку з провокацією не виключає відповідальності того, хто дав або одержав хабар. Дії хабарників і в цьому випадку кваліфікуються за ст. 368 або 369 КК.

6. Не утворюють складу злочину і не можуть кваліфікуватися за ст. 370 КК дії посадової особи, яка:

а) не давала ніяких приводів для дачі їй хабара;

б) погодилася отримати гроші чи якусь цінність з метою викрити хабародавця.

Такі правомірні дії не визнаються провокацією хабара тому, що посадова особа при цьому не схиляє до хабарництва, не подає ніяких приводів для думки, наміру про дачу чи одержання хабара. В таких випадках ініціатива про давання чи одержання хабара надходить не від посадової особи.

7. Провокація хабара вчинюється умисно.

8. Відповідальність за провокацію хабара настає з шістнадцяти років.