Нова редакція ст. 361 ККУ з Коментарями.

1. Несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку, що призвело до витоку, втрати, підробки, блокування інформації, спотворення процесу обробки інформації або до порушення встановленого порядку її маршрутизації, –

карається штрафом від шестисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до двох років або без такого.

2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або якщо вони заподіяли значну шкоду, –

караються позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Примітка . Значною шкодою у статтях 361-363-1, якщо вона полягає у заподіянні матеріальних збитків, вважається така шкода, яка в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Коментар до ст. 361 КК України

1. Згідно із Законом України від 5 липня 1994 р. «Про захист інформації в автоматизованих системах», предметом злочинних дій можуть бути: а) автоматизовані системи; б) носії інформації і в) використовувана в автоматизованих системах інформація.

2. Склад злочину утворюють:

а) втручання у роботу автоматизованих систем, що призвело до перекручення чи знищення інформації або носіїв інформації;

б) розповсюдження програмних і технічних засобів, призначених для незаконного проникнення в автоматизовані системи і здатних спричинити перекручення або знищення інформації чи носіїв інформації.

3. Заподіяння цими діями шкоди у великих розмірах або вчинення їх повторно чи за попереднім зговором групою осіб утворює кваліфікований вид цього злочину, і таке діяння підпадає під ознаки ч. 2 ст. 361 КК.

4. Неправомірне втручання у роботу автоматизованих електрообчислювальних машин, що призвело до перекручення чи знищення комп’ютерної інформації або носіїв такої інформації чи розповсюдження комп’ютерного вірусу вчинюється умисно.

Необережно, внаслідок помилки перекручення чи знищення комп’ютерної інформації чи її носіїв складу злочину не утворює І кримінальної відповідальності не тягне.

5. Відповідальність за незаконне втручання у роботу автоматизованих систем настає з шістнадцяти років.