Нова редакція ст. 337 ККУ з Коментарями.

1. Ухилення військовозобов’язаного від військового обліку після попередження, зробленого відповідним військовим комісаріатом, –

карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців.

2. Ухилення військовозобов’язаного від навчальних (чи перевірних) або спеціальних зборів –

карається штрафом до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.

Коментар до ст. 337 КК України

1. Згідно із Законом України від 25 березня 1992 р. «Про загальний військовий обов’язок і військову службу», військовозобов’язані — громадяни, які перебувають у запасі — зобов’язані з’являтися на навчальні або перевірочні збори і дотримуватися правил військового обліку.

2. Порушення вимог цього Закону — ухилення від зборів чи від обліку — утворює склад даного злочину.

Ухиленням визнається категорична відмова з’явитися на збори чи на облік без поважних причин.

3. Ухилення від зборів, поєднане із заподіянням собі покалічення чи з симуляцією хвороби або з підробкою документів чи іншого обману,— визнається вчиненим при обтяжуючих обставинах.

4. Діяння, передбачене ст. 337 КК, вчинюється умисно, з метою ухилитися від зборів чи військового обліку.

5. Відповідальними за це діяння є лише військовозобов’язані, тобто особи, зараховані в запас.

Інший коментар до статті 337 Кримінального кодексу України

Безпосередній об’єкт цього злочину той же, що й у злочинах, передбачених ст.335 і 336.

З об’єктивної сторони злочин, відповідальність за який передбачена ч.1 ст.337, характеризується тими ж ознаками, що і злочини, передбачені ст.335, 336. Особа може ігнорувати повістки військового комісаріату, ухилятися від зустрічей з його службовими особами, уповноваженими щодо військового обліку в навчальному закладі, на підприємстві.

Відповідальність за ухилення від військового обліку за ч.1 ст.337 настає лише після попередження, зробленого уповноваженим представником відповідного військового комісаріату. Природно, таке попередження має бути письмовим.

Відсутність такого попередження виключає кримінальну відповідальність. У такому разі особа може бути притягнута лише до адміністративної відповідальності за ст.210 КУпАП (“Порушення військовозобов’язаними чи призовниками законодавства про загальний військовий обов’язок і військову службу”).

Суб’єктом злочину є лише військовозобов’язані Збройних Сил України, інших утворених згідно з чинним законодавством формувань.

Військовозобов’язані – це особи, які перебувають у запасі. Виконання військового обов’язку особи в запасі у мирний час полягає у виконанні порядку і правил військового обліку, проходженні зборів, у збереженні та вдосконаленні військовозобов’язаними знань, навичок і умінь, необхідних для виконання ними обов’язків військової служби, а у воєнний час – відповідно до військово-облікових чи цивільних спеціальностей.

Частина 2 ст.337 передбачає відповідальність військовозобов’язаного за ухилення від навчальних (чи перевірних) або спеціальних зборів.

Перші мають на меті перевірку військової підготовки військовозобов’язаних, підвищення її рівня; другі призначаються за рішенням Президента про введення в Україні або в окремих її регіонах надзвичайного стану або надзвичайної екологічної обстановки.

Суб’єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом – особа знає про обов’язок щодо військового обліку, про рішення щодо направлення для проходження зборів, але з будь-яких причин (небажання бути призваним на військову службу в подальшому, залишити на певний час роботу і сім’ю тощо) ухиляється від цього.